close

Takové vosí hnízdo na  chatě, či v domě může přivodit spoustu komplikací.

Léto je totiž období, kdy je veškerý hmyz nejaktivnější. V sadech či zahradách navíc dozrává ovoce, tím pádem riziko střetnutí či rovnou bodutí není zrovna malé. Obzvláště opatrní by měli být především alergici, které může žihadlo bezprostředně ohrozit na životě.

Vosí hnízda můžeme nalézt prakticky kdekoliv. Od zápraží, na půdách, v kůlnách nebo altánech. Hmyz může být, ale i za  okenicemi nebo v poštovních schránkách. Často také vosy objevíme v dutinách stromů, opuštěných zvířecích norách nebo jinde na zahradě.

shutterstock_154763351

Jak ale vosí hnízdo zlikvidovat?

Hnízda na zahradě

Likvidace vosího hnízda je vždy nebezpečná. Důležité je zejména dostatek klidu a rozvahy. Nejlevnějším a nejrychlejším způsobem, jak zničit hnízdo v zemi, je zalít ho vroucí vodou, případně pokusit se ho ucpat drny či vlhkým jílem. Ovšem jsou k dostání sirné knoty, které hnízdo vypálí. Vosy ze stromů zlikvidují lapače, ať už koupené či doma vyrobené. Stačí ke vchodu do hnízda umístit PET lahev částečně naplněnou sladkou šťávou nebo pivem, vosy do ní vletí a ven už se nedostanou.

Hnízda v budovách

Jestliže najdeme hnízdo v domě, tak je samozřejmě použití ohně či vody vyloučeno. Je tedy dobré využít některý z nabízených preparátů, tzv. insekticidů. Ty se prodávají ve spreji nebo v prášku. Použití sprejového insekticidu s sebou nese větší riziko, neboť je třeba strávit v blízkosti hnízda delší dobu, než se podaří zlikvidovat dostatečné množství vos. Oproti tomu prášek působí dlouhodobě a lze ho pouze nanést okolo vchodu do hnízda.

Oba druhy lze zakoupit téměř v každém obchodě. Při jejich použití a skladování je třeba velké opatrnosti, jedná o velmi jedovaté látky.Obecně platí, že ideální dobou pro likvidaci je pozdní večer nebo brzké ráno, kdy vosy spí a aktivita v okolí hnízda je minimální.

Tags : vosí hnízdoVosy
Stefan Tichy

The author Stefan Tichy

Leave a Response