close

Potřebujete nový vysavač? Vybrat si ze široké nabídky různých modelů není zrovna jednoduché, pokud vaším jediným kritériem není cena. Odpovědět si na to jestli raději se sáčkem nebo bez, tyčový či rovnou robotický, můžete podle toho, nač ho budete používat.

Kritéria výběru

To, jaký vysavač si nakonec odnesete domů, rozhoduje velikost a členitost plochy, jakou budete vysávat, materiál podlahových krytin, ale také příkon a výkon přístroje, a poměr výkon/cena. U vysavače je důležitá i hmotnost a další funkce, které kromě běžného vysávání prachu může nabídnout, například filtrace, mokré čištění a podobně.

Robotický vysavač není efektivní všude

Láká vás robotický vysavač? Je příjemné přijít domů z práce a mít vyluxováno, tohle štěstí mají ale jen majitelé větších málo členitých prostor. Důležité je taky nemít koberce s vysokým vlasem. Většinou ovšem máme interiér členitý a plný různých překážek, tak nezbývá věnovat se luxování osobně. Jestliže máme na údržbu opravdu jen malý prostor, je možná vhodnější vysavač tyčový, kterým se snadno dostanete i do úzkých částí místnosti. Na druhou stranu ale po dobu úklidu pracujeme s celým přístrojem, takže jede o dost namáhavou práci.

Na jaké funkce a příslušenství se zaměřit

Pokud máte doma alergiky, vybírejte vysavač s účinnou filtrací, nejlépe s dvojí: vodní a HEPA filtr. U HEPA 13 je účinnost až 99,97 %, vodní filtr zachycuje i roztoče a další alergeny a nepustí je zpět do prostoru.

V domácnostech se zvířátky se hodí rotační kartáč, který snáz zachytí jejich chlupy i z čalounění a koberců. Pokud máte v bytě koberce, vybírejte vysavače s mokrým čištěním. Snadno si vyčistíte i čalouněný nábytek.

Sáček nebo ne?

Na tuto otázku univerzální odpověď nedostanete. Na běžné smetí je možné zvolit bezsáčkový vysavač, jestli máte doma pejska, je lepší pořídit model se sáčky. Chlupy v motoru by dokázaly pěkně potrápit. Bezsáčkový musíte často vysypávat a čistit, u sáčků je to zase investice navíc. Konečné rozhodnutí tedy stejně čeká na vás.

Tags : jak vybrat vysavačjaký vysavač
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response