close
kytice

Čerstvá kytice ve váze zútulní každou místnost. Jak se o ni ale starat, aby vydržela krásná do nejdéle? Máme pro vás několik tipů.

Vždy zkraťte stonky

Aby vám kytice ve váze vydržela co nejdéle, po příchodu domů a předtím, než ji naaranžujete do vázy, zkraťte stonky v úhlu 45 stupňů. Tím docílíte toho, že každá květina bude mít větší plochu, kterou bude moci absorbovat vodu. Řez provádějte opakovaně každých několik dní.

Odstraňte přebytečné lístky

Stonky máte zastřižené? Přesuňte se k dalšímu úkonu, kterým je odstranění přebytečných listů. Jak poznáte, které to jsou? Žádný lístek by neměl být ponořen ve vodě. Mohl by přispět k rychlejšímu úhynu rostliny a také by se vám brzy začala domovem linout nepříjemná vůně.

Pravidelná výměna vody

Nepříjemnému zápachu, jenž se může linout z vázy, zabráníte také tak, že budete každý den vyměňovat vodu ve váze. Kromě toho nezapomínejte ani na údržbu samotné vázy. Při každé výměně vody vázu omyjte čistou vodou a také saponátem a houbou. Tím opět zabráníte případnému množení bakterií, které by vedlo k předčasnému uhynutí květin.

Používejte speciální výživu na rostliny

Když si přinesete domů čerstvou kytici, dostanete k ní také speciální výživu v sáčku. Neváhejte ji přimíchat do vody a rozdělte si ji na několik dávek. Kdyby vám přece jen došla, vyrobte si domácí výživu z ingrediencí, které najdete doma. Budete potřebovat:

  • 1 lžičku cukru
  • 1 lžičku octa nebo citronové šťávy
  • 1 rozdrcený aspirin

Všechny suroviny spolu smíchejte a přidejte do vázy s vodou jako běžnou výživu na rostliny. Ohledně výživy ovšem existuje několik výjimek a některým květinám se ve váze daří lépe bez nich, například tulipánům a narcisům. Při nákupu květin si vždy zjistěte, jaká voda je pro konkrétní druhy květin ta nejvhodnější.

Zvadlé květiny ihned odstraňujte

Všimli jste si, že některé květiny již uvadají a nepomáhá jim ani nová naříznutí stonku? Buďte nemilosrdní a tyto kusy, které již mají to nejlepší za sebou, vyhoďte. Zvadlé květiny totiž přispívají k množení bakterií ve vodě a mohly by způsobit vadnutí dalších květin a jejich hnilobu.

Najděte pro kytici to správné místo

Kromě zastřižení stonků a pravidelnou výměnu vody, je nutné najít kytici také to správné místo. To poznáte podle toho, že na něj nebude svítit slunce, nebude vedle radiátoru ani jiných zdrojů tepla a zároveň se nebude nacházet v průvanu. Teplo a průvan vedou k rychlejšímu uvadání květin, což je to poslední, po čem toužíte. Váza s čerstvou kyticí květin by se neměla nacházet ani vedle čerstvého ovoce. To totiž vylučuje látky, které bohužel také uspíší vadnutí květin a přispějí k jejich rychlejšímu zániku.

Dejte je na noc do chladu

Máte místo v lednici? Schovejte do ni vázu s květinami přes noc a ráno je opět vyndejte. Chlad zpomalí metabolismus květin, čímž se zajistí jejich delší čerstvost. Podobně jako lednice vám poslouží i chladná chodba.

Vyberte vhodnou vázu

Vázu pro kytici nevybírejte pouze podle toho, jak se hodí do vašeho interiéru, ale zvažte také velikost a proporce květin. Některé druhy ocení, když se budou moci o vázu opřít, aby se nezlomily, jiné si snadno poradí i s nižšími vázami.

Udržení čerstvé kytice ve váze naživu co nejdéle vyžaduje poměrně hodně péče, ale za svou snahu budete oceněni krásnými a pestrými květy. Nezapomeňte zastřihnout stonky, vyměňovat pravidelně vodu, najít pro vázu to správné umístění a odstraňujte lístky ponořené ve vodě.

Zdroj textu: www.womansday.com, www.hilverdaflorist.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : kytice

The author Michaela

Leave a Response