close
Spolupráce

Jímka bez zápachu a starostí. Jak si vybrat tu nejlepší

Úvodní foto

Při plánování stavby nového domu je třeba myslet i na odpadní vody, s nimiž se musí nějakým způsobem pracovat – odvést je do kanalizace nebo je zachytit. K tomuto účelu se většinou používají jímky, které jsou umístěny pod zemí a slouží k uchování odpadních vod. Při výběru vhodné jímky je třeba zohlednit několik faktorů.

Prvním faktorem je počet obyvatel v domě. Ten bude rozhodovat o velikosti jímky, protože čím více obyvatel, tím více odpadních vod bude vytvářeno. „Základním pravidlem je, že na jednoho obyvatele by měl připadat minimálně jeden metr krychlový objemu jímky,“ říká Josef Filgas z firmy Sineko, která jímky s pevnou ocelovou konstrukcí v Česku vyrábí.Pokud například v domě žije pět osob, měla by být jímka o objemu minimálně pět metrů krychlových.

Dalším faktorem je materiál, z něhož bude jímka vyrobena. Nejčastěji se používají betonové nebo plastové svařované jímky. Plastové jímky přitom mají spoustu praktických výhod. Zatímco betonové jímky jsou těžší, náročnější na instalaci a časem můžou prosakovat, plastové jímky jsou absolutně těsné. „Plastové jímky jsou lehčí, snadněji se instalují, a pokud jsou vyrobeny z kvalitního plastu vyztuženého ocelovou konstrukcí, mají i dlouhou životnost,“ popisuje výhody plastových nádrží Josef Filgas z firmy Sineko, která kvalitní jímky dlouhou řadu let vyvíjí, vyrábí a prodává.

Místo na instalaci

Další faktor, který je třeba při výběru jímky zohlednit, je místo, kde bude umístěna. Jímka musí být umístěna tak, aby byla přístupná pro vyvážení. Je tedy nutné zvolit takové místo, k němuž se snadno dostane fekální vůz. Dalším faktorem je pochozí a pojezdové provedení. Pokud bude jímka umístěna na místě, kde budou jezdit automobily, musí být po instalaci zabezpečena například roznášecí deskou tak, aby byla schopna unést váhu vozidla.

Jímka se na stavbě často řeší až jako poslední, a to je chyba. Pokud se totiž instalace jímky protáhne, nemůžete i třeba jinak hotovou stavbu začít plnohodnotně používat.

Doprava a instalace

Dále je třeba při výběru jímky zohlednit dopravu. Mnozí dodavatelé jímek nabízejí dopravu zdarma, avšak je třeba si ověřit, zda je doprava skutečně zdarma a zda není již zahrnuta v ceně jímky.

Na závěr je třeba přihlédnout ke způsobu instalace jímky. Existují dvě základní možnosti:

  • Instalace na klíč – dodavatel jímky zajistí kompletní instalaci včetně vykopání jámy, instalace jímky a napojení na kanalizační systém. Tato možnost je nejkomfortnější, protože vám při instalaci jímky odpadají v podstatě všechny starosti. Výhodou je také záruka na celé dílo od jednoho dodavatele.
  • Svépomocí lze jímku instalovat pouze v případě, že máte dostatečné zkušenosti a nástroje. Je třeba zajistit vykopání jámy, umístění jímky a napojení na kanalizační systém. Tato možnost je levnější, ale vyžaduje určitou dávku zručnosti a časové investice. Zde si navíc za dílo ručíte sami, proto musíte zvážit, zda jste schopni si pohlídat dodržení všech postupů, provedení betonové desky a koordinaci s bagristou tak, abyste dodrželi podmínky záruky.

Jímka je důležitá součást domu

Je nutné si uvědomit, že správná volba jímky může zajistit bezproblémový a spolehlivý provoz kanalizačního systému vašeho domu. Jímka se na stavbě často řeší až jako poslední, a to je chyba. Pokud se totiž instalace jímky protáhne, nemůžete i třeba jinak hotovou stavbu začít plnohodnotně používat. Zkrátka k čemu je vám hotový dům, když si nemůžete dojít na toaletu? Proto je nutné brát výběr a instalaci jímky s patřičnou vážností a pečlivostí, aby byla zajištěna kvalita a bezproblémový provoz kanalizačního systému v domě. A neméně důležité je také vybrat si správného dodavatele, který dokáže poradit s výběrem a následně zajistit vše potřebné – od dopravy přes instalaci až třeba po získání dotace.

Zdroj fotografií: Sineko

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response