close

Důvod, proč většina z nás volí do kuchyně obklady, je údržba. Jestli totiž používáte kuchyň opravdu na přípravu jídla, tu a tam něco vystříkne i na stěnu za kamny. A vždycky to je mastné a občas i barevné. Z omítky se tyto cákance jen těžko odstraňují, obklad ze správného materiálu se dá omýt.

Když už jsme naťukli materiál, na obklady do kuchyně se toho dá použít docela dost. Naprosto nejčastěji se na stěnu za kuchyňskou linkou vybírá keramický obklad, ať už klasický nebo velkoformátový. V rustikálně řešených kuchyních najdete často štípaný kámen, přiznané cihly, nebo obklady, které tento materiál imitují. V designových kuchyních se můžete setkat také s celoplošným skleněným obkladem nebo s panely z tvrdého dřeva, případně s jeho imitací. Ať už vyberete cokoliv, mělo by jít o materiál omyvatelný a odolný.

Kontrast nebo sladění

Moderní kuchyně stále upřednostňují minimalistické vybavení, tedy čisté linie, nic překombinovaného. Do takto zařízené kuchyně pak vybíráte obklady buď ve stejných barvách, jako má kuchyňská linka (hlavně dvířka) nebo naopak zvolíte barvu kontrastní, kterou kuchyň oživíte a projasníte. Přičemž nijak zvlášť nezáleží na tom, jestli budou obklady jednobarevné nebo s jednoduchými vzory (ideální jsou geometrické, květinky se hodí spíš do vintage kuchyní). 

Do rustikálních kuchyní se hodí obklady imitující cihly či kámen, případně opravdu použijte kámen štípaný. Při použití těchto obkladů je vhodné dodržet autentickou barvu. Na stěnu za linku je možné případně zvolit obdélníkové keramické kachlíky a lepit je v posunutých řadách jako cihly. Takové obklady mohou být jednobarevné nebo v několika odstínech šedé či cihlové.

I spárování se dá udělat kontrastní nebo “neviditelné”. Záleží na celkovém stylu kuchyně i na velikosti kachlíků. Obecně platí zásada, že čím větší formát obkladaček, tím méně nápadné by měly být spáry. 

Tags : obklady do kuchyněvýběr obkladaček do kuchyně

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response