close

Kdysi býval morušovník poměrně rozšířený i v našich zeměpisných podmínkách. Dnes se jejich obliba postupně vrací, protože i bílé i černé moruše jsou velmi dobré a navíc i léčivé. Jestli patříte i vy k pěstitelům těchto okrasných stromů s úžasně šťavnatými plody, jistě vám přijdou vhod nějaké tipy, jak si poradit s nemocemi moruší.

Čínská medicína využívá moruše při léčbě vysokého tlaku, problémů s trávením i při diabetes. Obsahují totiž účinnou látku moranolin, který zpomaluje vstřebávání sacharidů, což napomáhá k udržení zdravé hladiny glukózy. Navíc jsou plné železa, hořčíku, draslíku, fosforu a vápníku, obsahují pektin, vlákninu a nečekaně velké množství bílkovin. Moruše jsou zkrátka zásobárnou těch nejpotřebnějších nutrientů, proto si naši pozornost právem zaslouží.

Hnědé skvrny způsobuje cylindrosporióza

Jestliže se na listech v průběhu vegetace objeví rezavé až purpurové flíčky, které postupně od středu vysychají a tvoří se malé otvůrky, jedná se o houbové onemocnění cylindrosporiózu. V další fázi se zbarvují celé listy a postupně odumírají. V takovém případě je nutné infikované listy a větvičky ostříhat a spálit, aby se nemoc nešířila.

Pokud se chcete houbovému onemocnění vyhnout, je dobré ošetřit strom fungicidním roztokem v době před nárůstem pupenů. Tento postřik sníží také riziko výskytu práškové plísně, která se projevuje bělavým povlakem na listech a výhoncích. I tady je jediné možné řešení zlikvidovat co nejrychleji napadené části.

Bakterióza

Na mladých výhoncích a listů se mohou objevit nepravidelné skvrny, které postupně zčernají. Poškozené listy se začnou kroutit a odpadávat, na postižených výhoncích se objevují hnědé skvrny protáhlého tvaru. Strom je napadený bakteriózou, nemocí způsobenou bakteriemi Pseudornonas či Erwinia. Vývoj této nemoci závisí na okolních faktorech, především na zvýšené vlhkosti vzduchu. I proti této nemoci může působit postřik (např. Fytoflavin nebo Gamair), pokud ji na stromě objevíte, je nutné ihned odstranit napadenou část. Jestliže se nemocné části nezbavíte, může dojít k rozšíření až ke kořenům a odumření celého stromku.

Tags : choroby morušovníkumorušemorušovník

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response