close

Skleník na zahrádce se rozhodně vyplatí. Umožní vám podstatně prodloužit dobu pěstování zeleniny, protože jí zajistíte stabilní podmínky už brzy z jara až do pozdního podzimu. Šikovné ruce stavbu skleníku zvládnou svépomocí.

Jak na to? rozhodně je důležitá pořádná příprava. Na internetu se najde spousta manuálů, které vám poradí, jak postupovat v závislosti na tom, jak velký skleník potřebujete. Pojďme se tedy zaměřit na ty nejzásadnější kroky, díky nimž bude samotná stavba jednodušší.

Kam s ním

Umístění skleníku si opravdu dobře promyslete, těžko ho později budete stěhovat. Aby plnil svoji předurčenou funkci, potřebuje co nejvíc slunečního záření, díky němuž mají rostliny uvnitř skleníku pěkně teplo. Dobré je postavit ho někam do závětří, studený vítr ochlazuje vnitřní mikroklima.

Pozemek, na kterém chcete skleník postavit, by měl být rovný, proto vybírejte místo i podle toho, jak velké budou terénní úpravy.  Podle velikosti vybraného místa pak volíte i velikost stavby.

Základy

Čím větší skleník chcete mít, tím kvalitnější základy potřebujete. Při stavbě základů skleníku máte dvě hlavní možnosti ukotvení:

  • betonové základy
  • piloty

Velikost základů se odvíjí od velikosti skleníku, přičemž doporučená hloubka těch betonových je minimálně 60 cm, v chladnějších oblastech 80 -100 cm. Aby byly betonové základy dostatečně pevné, zpevněte je alespoň několika betonářskými dráty. Pak je podsypejte vrstvou štěrku, který zabrání vzlínání vody. Základy vyveďte alespoň 10 centimetrů nad terén, ať hlína neleží na konstrukci skleníku.

Jestli je pro vás budování betonové podezdívky příliš náročné, můžete skleník postavit na pilotech, které se zarazí do země, a prostor mezi piloty vyplníte deskami.

Konstrukce

Samotná konstrukce skleníku může být kovová, dřevěná či plastová, přičemž ty kovové (hliníkové i z pozinku) mají obecně delší životnost. Dá se sehnat v hobby marketech, takže si ji nemusíte připravovat sami, jen ji upevníte na základy. Krytí skleníku pak můžete zvolit ze skla nebo z polykarbonátu. Sklo má sice o něco větší propustnost slunečních paprsků, je ale náchylnější na rozbití.

Tags : jak postavit skleníkstavba skleníku

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response