close

Jabloně patří ke stromům, které najdete téměř na každé zahradě. Po staletí patří jablka k ovoci typickému pro naši zeměpisnou šířku a není mezi námi asi nikdo, kdo by odolal, když tak jde podzimní zahrádkou nebo sadem, aby neochutnal ten šťavnatý plod utržený přímo ze stromu.

Chuť na jablko přímo ze stromu vás ale přejde ve chvíli, kdy zjistíte, že je červivé nebo napadené jiným škůdcem či chorobou. Na jabloních se totiž vyskytuje mnohem víc škůdců, než na jiných ovocných stromech. Proto je o dost těžší je uchránit. Ale jde to.

Za červivost může obaleč jablečný

Přítomnost tohoto škůdce poznáte tak, že si na jabloně zhruba v polovině května připravíte feromonové lapače. V té době začínají za soumraku na stromy nalétávat motýli obaleče. NA malých zahrádkách často tyto lapače stačí k tomu, aby motýli nesthli ani naklást vajíčka, z nichž se později klubu larvy, co znehodnocují úrodu jablek. Přesto je ještě možné ochranu před obalečem jablečným zesílit použitím pásů z vlnité lepenky nebo lepicích pásů, které se umístí kolem kmenů stromů na začátku července (sundáte je koncem července). Na pásy se chytají housenky a tak se omezuje nejen škoda na letošní úrodě, ale také se případný výskyt obaleče v následujícím roce.

Jarní olejový postřik

Pokud se snažíte o pěstování bez zbytečné chemie, pro ochranu stromů před mnoha škůdci je vhodný postřik na bázi řepkového oleje (například Biool). Jestliže ho aplikujete v předjaří, v době před rašením pupenů, zahubí olejový postřik přezimující stádia různých škůdců. Jedná se především o vajíčka mšic, mer, svilušek, některých motýlů, přezimující housenky a další. Olej jim zamezí přístupu vzduchu a přezimující stádia se udusí. Aby byl postřik účinný, je nutné ho aplikovat na celý strom. Jestliže tedy víte o tom, že se ve vaší zahradě vyskytují jmenovaní škůdci (pohledem se dají těžko zjistit, ale jestli vám napadli loňskou úrodu, jistě tam někde budou), preventivní olejový postřik si s nimi poradí.

Tags : červivost jablekochrana jabloníškůdci na jabloni
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response