close

Jednou z možností jak skladovat potraviny, je zmrazování. Rychlým a hlubokým zmrazením zachováme potravinám všechny jejich výživovou hodnotu. Využití mrazáku ke skladování potravin je velice oblíbené, jen je dobré vědět, že zmrazování má svá pravidla. Přece jen vám jídlo v mrazáku nevydrží na věky, až tak zázračný vynález ani mraznička není. Víte jak dlouho můžete potraviny uchovávat v mrazáku?

Trvanlivost

Houby vám vydrží dlouho, nedoporučuje se však doba delší než 12 měsíců. Postupně vysychají a ztrácí chuť. Je dobré houby před zmrazením podusit, abyste je zbavili nežádoucích mikroorganismů i vody.

Ovoce má trvanlivost 12 měsíců. Pecek a jadřinců se předtím zbavte. Maliny a borůvky klidně procukrujte.

Zelenina, když je blanšírovaná, zachová si barvu i chuť 10 až 12 měsíců, syrová zelenina vydrží jen 3 až 5 měsíců. A to je rozdíl, co říkáte?

Bylinky se staly hitem. Pořádně zabalené a oddělené vám v mrazáku vydrží rok.

Maso, které je tučnější, nemějte v mrazáku déle než 2 měsíce. Libové maso má trvanlivost 8 až 10 měsíců, vnitřnosti  vydrží 3 měsíce.

Ryby mořské můžete mít uskladněné až 1 rok, sladkovodní zmrazujte vždy čerstvé a použijte je nejdéle do 4 měsíců.

Před zmrazením

Je velice důležité, abyste potraviny dostatečně zabalili, ani kousek nesmí vykukovat. Doporučuje se používat uzavíratelné obaly, hrozilo by vám, že odhalené kousky potraviny by mohl spálit mráz a tím dojde k znehodnocení. Určitě se hodí, když si budete balíčky do mrazáku popisovat, budete tak vědět, co a jak dlouho máte v mrazáku uskladněné.

Při zmrazování je důležitá i rychlost. Čím rychleji potravina promrzne, tím více si zachová své vlastnosti. Jestli máte funkci rychlého zmrazování, určitě jí využívejte. Další věcí, na co si dát pozor, je přebytečný vzduch. V případě, že ho tam necháte, uvolňuje se z potraviny voda. U masa to poznáte tak, že je na povrchu oschlé.

 

Tags : trvanlivost zmrazených potravinzmrazování potravin
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response