close
malba bytu

Také jste si všimli, jak změna barvy na stěně v místnosti dokáže vytvořit zcela jinou atmosféru? Čas od času je proto nutné opakovaně vymalovat, aby se vám u vás doma dobře žilo. Co říkají současné trendy o volbě barev?

Aby byla domácnost čistá

Malování pokojů neslouží jen k vytvoření jiného vzhledu, ale má také důležitý očistný úkol. V barvě na stěně se totiž drží bakterie a usazená nečistota. Proto by se mělo malovat jednou za pět let, a to zejména místnosti s největším pohybem. Patří k nim hlavně kuchyně, dětský pokoj nebo chodba.

Jestliže ve vaší domácnosti s vámi žije i domácí mazlíček, možná že budete potřebovat malovat i častěji. Dávno tedy neplatí, že vymalovat stačí jednou za deset let. Je tedy pravda, že s touto činností je spojena spousta práce. Ale na druhou stranu díky ní bude váš byt zářit a vonět čistotou.

Pozor na teplé a studené odstíny

Když se podíváte na barevné spektrum, najdete na něm teplé a studené odstíny barev. Platí, že do chladnějších místností byste měli vybírat teplejší barvy – žlutou, oranžovou nebo červenou. A do teplých pokojů naopak volit spíše chladnější barvy – modrou, zelenou, fialovou. Není třeba malovat všechny stěny stejnou barvou. Někdy dokáže divy jedna stěna ve výrazném odstínu a ostatní v bílém provedení. Působí to zajímavě a originálně.

Aktuální trendy ve výmalbě pokojů

Mezi oblíbené barvy stěn v současné době patří hlavně šedá nebo hnědá v kombinaci s bílou. Obě patří k neutrálním barvám. Výrazná fialová je také trendy, ale dobře bude vypadat jen na jedné nebo maximálně dvou stěnách. Syté barvy jsou vhodné na dobře osvětlené velké zdi. Při výmalbě se využívá i tzv. colorblocking, což je kombinace čtyř nebo tří odstínů barev v jedné místnosti, přičemž dvě barvy dominují.

Setrvalý zájem zůstává o jemné pastelové tóny – mint, světlou modrou, světlou žlutou či oranžovou. Někdo neváhá použít i černou barvu, kterou vhodně zvolenými bytovými doplňky zjemní.

Dejte přednost svým osobním preferencím

Přestože moderní trendy udávají směr ve výmalbě, měli byste si u sebe doma vymalovat tak, abyste se tam cítili velmi dobře. Je to váš domov. Určitě není cílem malovat třeba zelenou barvou jen proto, že je aktuálně moderní, když ji nesnášíte. Strop se obvykle ponechává v bílém provedení, ale není to pravidlem.

Hodně také napoví psychologie barev

Například oranžová podporuje chuť k jídlu, je tedy vhodná do prostředí kuchyně. Červená barva může být dle sytosti agresivní, ale také navozovat pocity lásky. V každém případě je barvou vzbuzující silné emoce. Modrá působí klidně a vyrovnaně, nehodí se ale do kuchyně, protože působí jen málo na podporu chutě k jídlu. Lze jí ale vymalovat ložnici. Zelená je ideální barvou do dětského pokoje, podporuje totiž u dětí schopnost číst. Žlutá barva může způsobovat oční únavu, do ložnice ale může být vhodná, když se tam stejně více spí, než bdí.

Co jednotlivé barvy vyjadřují?

  • Červená: vášeň, láska, romantika, energie, vitalita, síla, pozornost
  • Modrá: klid, mír, harmonie, důvěra, spolehlivost, stabilita, studium, intelekt, chlad
  • Zelená: příroda, růst, svěžest, naděje, obnova, zdraví, rovnováha, uklidnění, stabilita
  • Žlutá: radost, štěstí, optimismus, kreativita, intelekt, komunikace, slunce, energie, aktivita
  • Oranžová: entusiasmus, vitalita, zábava, přitažlivost, pozornost, přátelství, radost, zápal
  • Fialová: luxus, mystika, spiritualita, krása, elegance, důstojnost, tajemství
  • Hnědá: stabilita, spojení s přírodou, jednoduchost, spolehlivost, autenticita, přirozenost, teplo, pohodlí
  • Černá: elegance, tajemství, luxus, formálnost, síla, autorita, smutek, smrt,
  • Bílá: čistota, nevinnost, dokonalost, jednoduchost, mír, dobro, sterilita, studenost, nuda

Už jste si rozmyslili, jako barvou vymalujete svůj byt?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : barvymalbapokoje

The author Michaela

Leave a Response