close

Správným osvětlením dosáhnete nejen dostatečného světla v interiéru, ale také dekorativní prvek a osobitou atmosféru. Proto je důležité vybrat si opravdu dobře. Každá místnost má své nároky na světlo a proto nepodceňte výběr ani do jedné z nich.

Při nákupu svítidel se zaměřte především na styl, který by měl odpovídat zařízení bytu a podtrhnout tak celkový dojem. Kromě lustru nezapomeňte na lokální svítidla, jimiž dotvoříte atmosféru jednotlivých pokojů.

Design je důležitý, ale myslete i na správné nasvícení

Pravda je, že si nejdříve všimneme toho, jak lustr či lampa vypadá, teprve až potom řešíme, jestli prostor dostatečně osvětlí. Naštěstí trend jednoho centrálního svítidla je dávno za námi, takže nasvítit celou místnost dokážeme přidanými lampami a lampičkami.

V současné době se navíc v domácnostech rozšířily úsporné kompaktní zářivky a LED žárovky, které svítí o dost intenzivněji, jen je třeba vhodně zvolit pro jednotlivé místnosti teplé či studené světlo.

Světlo podle místností

K teplým světlům patří bílé až žluté od 2 800 do 3 300 K a použijeme je všude tam, kde se chceme cítit příjemně. Teplé světlo působí útulně, vytváří pocit pohody, proto se hodí do obývacího a dětského pokoje, případně do ložnice. Na druhou stranu chladnější světlo se hodí do místnosti s nedostatkem denního světla, například do koupelny bez okna, na chodbu, do pracovny či do kuchyně.

Jaká svítidla do ložnice a co do kuchyně

Nejdůležitějším místem v bytě je jistě obývací pokoj, kde se schází celá rodina a kam zveme případné hosty. Víc než jinde si proto v obýváku potrpíme na designová svítidla, ať už se jedná o lustr, stojací lampu či nástěnné lampičky. Obecně platí, že by jednotlivá svítidla měla spolu ladit a vhodně dotvořit atmosféru v místnosti.

V ložnici není centrální světlo až tak důležité, v moderním interiéru můžeme volit klidně jen stropnici. Mnohem víc si potrpíme na nasvícení postelí v místě, kde máme hlavy. Vhodné jsou stolní nebo nástěnné lampičky.

V kuchyni pamatujeme na bezpečnost, světlo musí dopadat na všechny části pracovní plochy. Zajímavé řešení jsou LED pásky pod vrchními skříňkami kuchyňské linky. Ty můžeme vhodně využít i v koupelně kolem zrcadla.

Tags : jak vybrat světlo do pokojesprávné osvětlenísvětlo v interiéru
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response