close

Kapradiny se v domácnosti pěstují nejen pro své zajímavě tvarované dekorativní listy, ale především proto, že čistí vzduch v interiéru a pomáhají ho zvlhčovat. Hlavně v zimních měsících když se topí ústředním topením osvěžení vzduchu v bytě oceníte.

Kapradiny patří k nejstarším rostlinám na Zemi. Jako pokojové dekorace se u nás používají zejména tropické druhy. K růstu potřebují substrát bohatý na živiny, mírně vlhký a vyšší vzdušnou vlhkost, kterou jim můžeme zajistit častým rosením. Nesnášejí přímé sluneční záření a chlad. Kapradinám velmi škodí suché sálavé teplo, proto je nestavte poblíž  ústředního topení. V zimě by teplota místnosti neměla klesnout pod 15°C.

Jaké kapradiny pěstovat v bytě

Ledviník je nejznámější a také nejrozšířenější pokojová kapradina. Její krásně zelené listy jsou vícenásobně zvlněné se zkadeřenými okraji. Na spodní straně listu má hnědé tečky – výtrusy. Ledviník vyžaduje dostatek světla, jinak je nenáročný a odolný. Listy dorůstají do délky 1 m, při vhodných podmínkách můžou mít až 2 metry. Při dobré péči roste ledviník velmi rychle a vydrží nám dlouho.

Netík patří mezi nejkrásnější kapradiny, její lístečky jsou drobné a zářivě zelené. Je poměrně náročný na pěstování- vyžaduje stanoviště dostatečně světlé, chráněné před přímým slunečním zářením, vyhovuje mu i lehký polostín. Rostlina vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost, zálivka by měla být na jaře i v létě hojnější, v zimě mírná, ale půda musí být stále vlhká. Zalévá se do misky pod květináčem.

Sleziník je kouzelná a zajímavá kapradina zvyklá na teplé klima bez teplotních výkyvů, na vysokou vlhkost vzduchu a zastínění. proto je vhodná právě pro pěstování v interiéru. Listy sleziníku jsou velmi křehké, je třeba je chránit před poškozením. Má rád celoroční pokojovou teplotu kolem 20°C. Rostlině prospívá pravidelné rosení.

Tags : kapradiny v interiérupokojové kapradiny
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response