close

Ohleduplnost k životnímu prostředí je tématem číslo jedna posledních let. S ohleduplností a zodpovědností samozřejmě začínáme ve svých domovech. Ekologická domácnost ale není jen třídění odpadu. co všechno si lze pod tímto pojmem představit?

Ekologická domácnost není nic složitého nebo náročného. Jde v podstatě o dodržování zásad vedoucích k ochraně a zlepšení stavu životního prostředí – využívání přírodních zdrojů a snížení uhlíkové stopy po každém z nás. Ta nejdůležitější pravidla, které ekologické domácnosti dodržují, si představíme.

Vytvářejte co nejméně odpadu

Ekologická domácnost se soustředí nejen na třídění odpadu, ale hlavně na snížení jeho produkce. Pokuste se nepoužívat jednorázové igelitové či mikrotenové nákupní tašky. Pokud ji v okolí máte, k nákupům využívejte bezobalové prodejny. Dalším krokem ke snížení množství odpadu v domácnosti je například kompostování – většina odpadu z kuchyně se dá přeměnit na skvělou humózní půdu pro pěstování pokojových rostlin.

Šetření vodou a energiemi v domácnosti nejsou jen o snížení nákladů

Většina z nás ví, že je šetrnější sprchovat se a mýt nádobí v myčce, než pod tekoucí vodou. Stejně tak víme, že jsou výhodnější LED žárovky, protože spotřebují mnohem méně energie. Ekologická domácnost jde možná ještě trochu dál: víc využívá denní světlo. Pokuste se veškeré aktivity, na něž potřebujete dobře vidět, dělat, ještě než se setmí. K tomu je dobré mít pracovní stůl co nejblíž u okna. Než si rozsvítíte, zkuste nejprve roztáhnout žaluzie nebo závěsy.

Vsaďte na přírodní kosmetiku i úklidové prostředky

Jestli chcete u vás doma zavést principy ekologické domácnosti, začněte tím, že eliminujete chemii. K úklidu domácnosti vám postačí běžné suroviny, které se najdou v každé domácnosti – ocet, soda a další. Také kosmetika a mycí prostředky pro vás se dá pořídit přírodní, bez chemie. Můžete si ji dokonce připravovat sami. Kromě toho, že ušetříte naši planetu, vyhnete se případným alergiiím.

Tags : ekologická domácnostpřírodní zdrojesnížení produkce odpaduúspora energií
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response