close

Přišlo jaro, sníh roztál, začíná práce na zahradě. Na řadu přichází i pravidelná jarní péče o trávník. Jestli chcete mít trávník hustý a krásný, měli byste se řídit několika užitečnými radami.

Zakládání trávníku

1. Budete-li trávník teprve zakládat, nejprve upravte plochu, kterou chcete osít. Odstraňte větší kameny, půdu pečlivě urovnejte a důkladně udusejte. 

2.  Pokud máte špatnou půdu, je dobré zavést novou zeminu a dodat kompost. Nezapomeňte, že trávník má rád slabě kyselou a středně tvrdou půdu. 

3.  Odstraňte případný plevel – na tom si dejte záležet, ovlivní kvalitu budoucího trávníku.

4. Na plevel můžete použít příslušný herbicid. Roztok rozptylujte tlakovým postřikovačem. Tyto práce je lépe udělat už na podzim, aby byla půda na jaro dobře připravená.

5. Při výběru travní směsi se zaměřte na to, jak hodně budete trávník zatěžovat. Záleží na tom, jak hustý trávník chcete, jak má být odolný vůči sešlapávání a suchu.

6. Výsev provádějte na jaře nebo na podzim. Půda by měla být trochu prohřátá a teplota by neměla příliš klesat. Semana klíčí až při teplotách nad 10°C.

7. Prvních 14 dní zalévejte několikrát denně. Nejlépe jemným postřikem, velký proud z hadice může semena vyplavit. Zálivka by měla být dostatečná.

Jarní péče o stávající trávník

8. Pokud trávník již máte, potřebuje po zimě oživit. To znamená vzít do ruky pořádné železné hrábě a důkladně ho vyhrabat. Veškerou starou trávu i mech musíte odstranit. 

9. Nezapomeňte použít vertikutátor, pomáhá trávník provzdušnit. 

10. Jsou-li v trávníku holá místa, je třeba trávu dosít. 

S trávníkem je sice trochu víc práce, ale pokud mu budete věnovat správnou péči, budete ho během suchých letních měsíců řádně zalévat a občas prohnojíte, tak vás čeká odměna: krásný, zelený, hustý trávník.

Tags : jak na hustý trávníkjarní péče o trávníkzakládání trávníku
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response