close

Pokud stavíte nebo rekonstruujete bydlení, dříve nebo později dojde na zařizování koupelny. Aniž si to uvědomíme,  dokážeme na poměrně malém prostoru udělat spoustu chyb a ve výsledné koupelně se pak necítíme dobře.

Zaměřili jsme se na nejčastěji se opakující chyby, jichž se při zařizování koupelen dopouštíme. Snad vám budou užitečným vodítkem.

Projekt vs. funkčnost

Nechte si navrhnout řešení, které se ve výsledku do daného prostoru bude hodit i z hlediska funkčnosti a údržby. Například je velmi zásadní otázka odpadu u vany a umyvadla; vždy musí být přístupné, stejně jako vodovodní baterie. Není nic horšího, když kvůli ucpanému odtoku musíte vybourat polovinu čelní stěny vany.

Barvy a velikost obkladů a spár

Pravidlo, že do malé koupelny musíte koupit malé obkladačky už dávno neplatí. Stejně tak není úplně nutné, aby spáry mezi nimi byly půlcentimetrové. Také bílá spárovačka je přežitá, existuje široká paleta barevných možností. Na co si dát ale opravdu velký pozor, je volba barvy obkladu. Nějaký barevný výkřik, barvy dráždivé a agresivní, do koupelny rozhodně nepatří. Jestli chcete mít v koupelně výrazné barvy, vyberte si pestřejší doplňky, které můžete vyměnit, když vás barva omrzí.

Materiály na nábytek

Zvláštní kapitolou jsou chyby, jichž se dopouštíme při výběru nábytku. Levné skříňky z obyčejného lamina nejsou do vlhka to nejlepší. Vybírejte raději například vysokotlaké lamináty, lakované dýhy, corianové desky nebo nábytek opatřený speciální fólií do prostor s vysokou vlhkostí. Jestliže chcete v koupelně použít dřevo, je to možné, rozhodně ale použijte dřevo tvrdé, například exotický teak. Je ovšem nezbytné pravidelně ho ošetřovat olejovým lakem, případně antimykotickým nátěrem. Takže stojí za úvahu, jestli máte tolik času.

Špatné odvětrávání

Právě s ohledem na vlhkost je v koupelně důležité dostatečné odvětrávání. Tam, kde jsou okna, je to jednoduché, v případě bytových jader v panelových stavbách je řešením funkční větrák. Není nic horšího, než když ženete vlhký vzduch otevřenými dveřmi do obytného prostoru, protože nemáte jiné účinné odvětrávání.

Tags : barvy do koupelnymateriály v koupelněvybavení koupelny
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response