close

Říká se, že Češi jsou národem kutilů a asi na tom něco bude. Snad každý Čech má doma sadu nářadí na drobné opravy v domácnosti, mnozí si dokonce dělají sami i větší práce.

Na druhou stranu je evidentní, že i v Čechách kutilství pomalu zaniká. A to je docela alarmující, když uvážíme, že i dobrých řemeslníků je čím dál méně. Je tedy lepší, některé činnosti se naučit a nevolat na všechno firmu. Tentokrát se budou týkat podlahy.

1. Renovace parket

Jednou z prací, které si můžeme docela dobře udělat sami, je renovace parket nebo dřevěné podlahy broušením. Stačí jen trocha odvahy a pečlivosti.

Nejprve podlahu očistěte a odmasťete. Broušení začněte hrubým brusným papírem P36 – P40, následuje broušení papírem P60 – P80 a končí se papírem o zrnitosti P100 – 120. Po každém přebrousení podlahu vysajte, teprve pak pokračujte s další fází. Nakonec podlahu nalakujte.

2. Pokládka plovoucí podlahy

Ani položit novou plovoucí podlahu není nic složitého, stačí řídit se návodem výrobce a několika tipy:

Pod podlahu patří podkladní vrstva, například Mirelon, díky níž se srovnají drobné nerovnosti.

  • Začněte od levého rohu místnosti nejdál od dveří.
  • Lamely si nejdříve spojte dohromady, pak je připojte k předcházející řadě.
  • Začněte asi centimetr ode zdi, aby se mohla podlaha hýbat – plavat.

3. Oprava starého betonu

I betonová podlaha se časem vydrolí a je potřeba ji opravit. Začneme tím, že nejen vydrolený beton, ale i všechny ostatní nečistoty. Flexou odstraňte všechno až na zdravý beton, ten natřete adhezním nátěrem, který pomůže spojit prasklinu s novým betonem. Teprve potom použijte betonovou mazaninu nebo ještě lépe samonivelační stěrku.

4. Umíte si namíchat maltu?

Řada oprav a rekonstrukcí si žádá maltu. To je základ, který byste se měli naučit,pokud si chcete dělat samo i drobné stavební práce.

Je rozdíl v postupu, když si mícháte trochu malty ručně a když použijete míchačku. Při ručním míchání smícháte všechny sypké materiály a teprve potom přidáte vodu a mícháte. Jestli mícháte v míchačce, nalijte nejdřív vodu a potom přihazujte sypké přísady. Poměr přísad se liší podle toho, na co maltu použijete.

Tags : oprava betonoprava podlahypokládka plovoucí podlahyrenovace podlahy

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response