close

Pro některé z nás je zahrada naprostou samozřejmostí. Ať už pěstujeme pouze okrasné rostliny či ovoce a zeleninu. Hezká a útulná zahrádka se neobejde bez některých věcí, které to jsou, si prozradíme v dnešním článku.

shutterstock_104946530

Zahradní nářadí

Po zahradním nářadí saháme vždy, když potřebujeme zahradu zvelebit, a také v případě pěstování a ošetřování rostlin. Množství nářadí se různě liší, podle velikosti a typu zahrádky. Co by však chybět nemělo, je kvalitní sekačka na trávu, křovinořez či elektrické nůžky, konev, hadice na vodu, drobné ruční nářadí, rýč, lopata, hrábě, pila, smeták, sekera, zahradní vozík a další.

Kůlna na nářadí

Někdo k ukládání výše popsaného nářadí využívá sklep, jiný garáž, ale velmi často se můžeme setkat se zahradním domkem. Na každé zahrádce se mimo nářadí nachází hlína do zásoby, truhlíky, květináče. Aby bylo vše přehledné, bývají k tomuto účelu vyráběny regály, zahradní skříně, domečky.

Bylinkové záhony

Jestliže nepěstujeme žádnou zeleninu či ovoce a máme zahrádku pouze pro okrasu, bylinky by na ní rozhodně chybět neměly. Vypadají hezky, mají specifickou vůni a v kuchyni je zaručeně zužitkujete. Bylinky se dají zamrazit, nasušit, naložit do oleje a mnoho dalších způsobů využití.

Kompost

Kompost umožňuje zlikvidovat odpady ze zahrádky i kuchyně. Využít jej můžeme například u dýně, které díky němu budou báječně plodit a celou plochu kompostu obratně skryjí svými listy.

Suchá zídka

Při zřizování zahrádky bychom měli myslet i na její obyvatele. Suchá zídka je úkryt pro ještěrky, žáby, čmeláky, střevlíky a další drobotinu. Funkci plní estetickou i účelovou. Rozčlení jednotlivé prostory a navíc můžete využít kameny, které vám zbyly po nějakých zahradnických pracích.

Krmítko a miska s vodou

Zapomenout nesmíme ani na ptáčky. V zimě plníme krmítka lojem a zrníčky, v létě dbáme, aby měli tito zpěváčci dostatek vody, když všechny louže vyschnou.

Tags : bylinkykompostkrmítkokůlnanářadí

The author Gabriela Kortova

Když dojde na to popsat druhé lidi, jde nám to velmi snadno. Ovšem pokud má člověk popsat sám sebe je to složitější. Začnu tedy tím nejzákladnějším. Jmenuji se Gabriela a jsem 72 ročník, takže už něco pamatuji :) Největším žroutem mého času je psaní článků a já jsem za to moc ráda. Pořád je toho spousta, co se člověk může učit. Mimo jiné si snažím vymezit čas pro sport a ruční tvorbu.

Leave a Response