close
Nezařazené

Zahradní trendy roku 2023. Prostor pro pobyt venku i více jedlých rostlin

Stejně jako v interiérovém designu, i exteriér má vlastní trendy každý rok. Pro letošní rok se moderní zahrada mění ve více praktickou a soběstačnou část, ve které budete chtít trávit mnohem více času. Podívejte se na ty nejzásadnější zahradní trendy roku 2023.

V letošním roce vzniká možná největší propojení trendů exteriéru s interiérem. Jelikož právě v interiéru vévodí přírodní prvky, vaše zahrada bude krásně spjatá s vnitřním uspořádáním. Využijte na zahradě každý kousek plochy, nebojte se využít i vrchní části domu.

Střechy a terasy jsou v kurzu

Velkým trendem letošního roku je využití střech, teras a balkonů k pokrytí rostlinami. Střešní terasy vám dají mnoho prostoru i slunečního svitu, jejich využití je nekonečné. Vznikne vám tak prostor pro vaši relaxaci a klid ve výšině nad veškerým děním kolem. Toto místo je také skvělou volbou pro pěstování rostlin a květin, které milují přímé světlo.

V hlavní roli vzdušnost

Aby byla vaše zahrada stále vzdušná i přesto, že její prostor využíváte na maximum, je důležité použít optické klamy. Trojrozměrnost bude tou správnou volbou, se kterou získáte opticky mnohem více prostoru a vzdušnosti. Takový výsledek se vám povede jedině tehdy, když nebudete používat příliš často husté keře a plné záhony. Využijte také sílu barev, pastelové květiny a voňavé šeříkové keře rozmístěte po celé zahradě, získáte tak mnohem větší možnosti.

Záhony nesázejte plné, květiny by měly mít dostatek prostoru a navenek by měla prostupovat i kyprá půda, která dodá na celkové vizuální vzdušnosti. Zeleň by měla být stále hlavním barevným prvkem celé zahrady. Nechte si tak i volné plochy trávníku.

Jaro plné cibulovin

Jarní období je nádherné jedině tehdy, když na vaší zahradě kvetou první květiny. Ty nejen nádherně ozdobí váš exteriér veselými a pastelovými barvami. Provoní také celou vaši zahradu čerstvou a svěží vůní. Tyto jarní květiny sázejte blízko vašemu posezení, ať si vůni a jejich krásu užijete co nejvíce na maximum. V kurzu jsou stále jarní cibuloviny, a tak si rozhodně nenechte ujít krásu těchto rostlin, kterými jsou:

  • tulipány,
  • hyacinty,
  • narcisy,
  • modřence.

V hlavní roli udržitelnost

Tak jako ve všech ostatních oborech a odvětvích, i v zahradních trendech se objevuje téma udržitelnosti a ekologie. Proto není divu, že se stále častěji ukazují i prvky větší samostatnosti a praktičnosti. Vaše zahrada by vám měla přinést také několik plodin, které spotřebujete v kuchyni.

Na trhu se také ukazuje mnoho udržitelných a ekologických materiálů, najdete je v regálech mezi květníky i dalšího zahradního náčiní. Trendem je také používání ekologických přípravků pro hnojení a podporu růstu vašich plodin a rostlin. Už dávno odzvonilo chemickým postřikům nebo chemicky zpracovaným hnojivům.

Kompost jako hlavní prvek udržitelnosti

Proto se na zahradách stále častěji objevuje v zadních částech kompost. Ten si můžete vyrobit naprosto jednoduše z palet, ale také na trhu najdete mnoho originálních a designově zajímavých nádob. Kompost můžete využít jako skvělé místo pro odpad a zbytky z vaší domácnosti. Navíc po zetlení využijete hnojivo z kompostu jako skvělou půdu pro vaše rostliny.

Více prostoru pro pobyt venku

Trendem letošního roku je také zvětšení teras a pergol, prostor pro pobyt na zahradě se stále více rozšiřuje. Proto by ani u vás nemělo scházet místo pro velké posezení. Užijete si tak krásný čas s rodinou i přáteli při grilování a váš pobyt venku bude o to delší, čerstvý vzduch vám velmi prospěje.

Produkční plochy nesmí chybět

Vlivem veškerých změn ve světě, hrozbou války i doznívající pandemie se i v zahradních trendech objevuje větší samostatnost. Proto se na zahradách více objevují plochy pro produkci vlastních plodin. Rodina je tak mnohem více soběstačná a tento pocit přináší do domácnosti větší uklidnění.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : 2023cibulovinykompostzahradní trendy

The author Michaela

Leave a Response