close
rekupace (1)

V poslední době se často mluví o různých alternativních způsobech vytápění domů a ohřevu vzduchu, převážně z důvodů úspory energie, ale také ochrany životního prostředí. Jedním z těchto alternativních řešení je větrání budov pomocí rekuperace vzduchu. Co to vlastně rekuperace je, co dokáže a proč je výhodná?

Srdcem je rekuperační jednotka

Rekuperace znamená zpětné získávání energie. V případě větrání budov znamená zpětná rekuperace to, že zajišťuje výměnu vzduchu v místnostech a teplota odcházejícího vzduchu je využívána k zahřívání nebo ochlazování vzduchu přicházejícího. K tomu dochází v rekuperační jednotce, která v sobě obsahuje teplosměnný výměník, kde se předá teplo mezi dvěma toky vzduchu, aniž by došlo k jejich smíšení. Do moderních rekuperačních jednotek lze také nainstalovat entalpický výměník, který kromě tepla umožní vzduchu předat i vlhkost, nebo zvlhčovač vzduchu, který zajistí optimální vlhkost.

Čistý vzduch bez bakterií a prachu

Tento přiváděný vzduch je navíc pročištěn díky filtrům, které v sobě rekuperační jednotka ukrývá. Vzduch, který do místnosti přichází je tak bez alergenů, pylu, prachu a smogových částic. Pokud Vás trápí astma, alergie nebo senná rýma, budete si tak moci užít čerstvý vzduchu u Vás doma bez starostí. Čerstvý vzduch ovšem může ocenit každý z nás, jelikož na čerstvém vzduchu se lépe přemýšlí i relaxuje.

Dýchejte kvalitní vzduch bez teplotních výkyvů

Hlavní výhodou rekuperace vzduchu ovšem není samotná čistota vzduchu, ale její dopad na teplotu v domě. Jak bylo zmíněno výše, vzduch který vzduchotechnická jednotka přivádí, je předehřátý nebo ochlazený, aby se teplotou blížil k požadované teplotě vzduchu, který v místnosti byl. Samozřejmě, že teplota není stoprocentně stejná, ale i tak zde nedochází k výrazným teplotním výkyvům, což je přesně ten důvod, proč se rekuperace vzduchu vyplatí.

Snížíte náklady na topení a chlazení

Ať už je léto, a řešíte náklady na klimatizaci vzduchu, nebo je zima, a řešíte topení místnosti, na udržení perfektní teploty v místnosti je většinou potřeba vynaložit nemalé peníze. Větrání okny má hlavní nedostatek v tom, že čerstvý vzduch, který do místnosti přivede není vůbec podobný vnitřnímu klima a Vy tak musíte vzduch opět ohřát nebo ochladit. Rekuperace vzduchu tento problém výrazně ulehčuje, jelikož se výsledný vzduch blíží pokojové teplotě a Vy tak ušetříte náklady na energii, kterou byste na jeho ohřátí vynaložili!

Flexibilní řešení pro Váš dům i byt

Bojíte se, že by rekuperace ve Vašem obydlí nebyla možná? V dnešní době je na trhu velké množství flexibilních řešení, díky kterým se nemusíte obávat. Centrální rekuperační jednotka s vzduchotechnickými rozvody může snadno zajišťovat větrání pro celý dům či byt, ale pokud se potřebujete vyhnout potřebě nainstalovat rozvody, pak by Vás mohla zaujmout decentrální rekuperace, která je unikátní pro každou místnost a nepotřebuje tak rozvody!

Moderní rekuperační jednotky Brink

Pokud Vás nabídka rekuperace vzduchu zaujala, pak bude určitě dobré najít kvalitní rekuperační jednotku, která Vám bude vyhovovat a která Vám vydrží na dlouhá léta. Holandská firma Brink patří mezi světové výrobce rekuperačních jednotek, které navíc disponují pokročilými funkcemi jako automatický bypass, ochrana proti zamrzání, ale třeba i možnost dálkového ovládání přes internet. Rekuperační jednotky Brink jsou navíc velmi tiché, díky čemuž budete moci relaxovat v místnosti plné čerstvého vzduchu bez toho, aniž by Vás cokoliv vyrušovalo.

Na českém trhu jednotky Brink distribuuje česká firma ŠTORC TZB s.r.o., která s firmou Brink dlouhodobě spolupracuje a jejich odborníci Vám tak mohou pomoci vybrat tu nejlepší rekuperační jednotku pro Váš domov.

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response