close

Taky jste si oblíbili dýně? Drobné okrasné na podzimní výzdobu, velké, co se vydlabávají na helloween nebo odrůdy, z nichž se konečně učíme vařit originální a chutná jídla – spousta zahrádkářů se svými výpěstky ráda pochlubí.

Kdy sklízet dýně

Sklizeň dýní obecně začíná už v srpnu a pokračuje do pozdního podzimu. Ve chvíli, kdy už hodně klesne teplota, měly by být všechny ze záhonů pryč. Ovšem pokud se dýně „podtrhne“, tedy sklidí dřív, než by se mělo, může se nám brzy začít kazit. Správně dozrálá dýně nám naopak může vydržet až do jara.

Zralou dýni nejlépe poznáme, jestliže má stonek suchý a dřevnatý. Takovou už můžete sklidit a nemusíte se bát, že se vám začne kazit. Před uskladněním ale zkontrolujte, jestli nehnije odspodu, jen úplně zdravé kusy bez prasklin vám vydrží až do jara.

Jak poznáte zralou dýni v obchodě

U dýní, stejně jako u vodních melounů existuje na ověření zralosti jednoduchá pomůcka: poklepejte na ni. Jestliže vydává dutý zvuk, je zralá a vy si ji můžete bez obav koupit. I tady ale platí, že si zkontrolujete, aby na spodní části nehnila nebo neplesnivěla. Někdo radí řídit se sytostí barvy, to ale můžeme jen u několika málo druhů. Jsou dýně, například máslová, která i zralá má nevýraznou světlou barvu, tam by nám takové pravidlo nepomohlo.

Proč jsou pro nás dýně dobré

Patří k potravinám nejen dietním, ale také bohatým na minerály, které jsou jinak v potravě těžko dostupné. Například semínka dýně obsahují zinek, který je vhodný na ledviny či u mužů na prosatu. Při vydlabávání dýně tedy semínka nevyhazujte, ale usušte anebo upečte. budete mít zdravé zobání k večernímu programu.

Dužina dýně je pak bohatá na hořčík, draslík a sodík, z 90 % je tvořená vodou neobsahuje skoro žádný cukr. Výborná je pečená s jinou zeleninou i na sladko, na oblibě stále více získává krémová dýňová polévka.

Tags : Dýněkdy je dýně zralázralost dýně

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response