close

Chcete se přestěhovat do nového a ve vašem hledáčku jsou převážně byty? Poradíme vám, jak najít ten pravý. Přinášíme průvodce hledáním nového bytu od A do Z.

Podle čeho byt vybírat?

Pozor na to, že realitní kanceláře často vylepšují nabízené byty pomocí techniky zvané home staging. Interiér je doplněn o různé designové prvky – obrazy, stolní lampy, květiny, koberečky, polštářky a mnohé další. Díky tomu vypadá interiér mnohem lépe a kupující jsou díky návalu pozitivních emocí ochotni za byt zaplatit mnohem větší částku.

Jenže tyto doplňky obvykle nejsou v ceně bytu. Při předání je byt buď zcela vystěhován, nebo musíte jednotlivé doplňky odkoupit, pokud je chcete na místě zachovat. Pozor na to, že často mohou být jen provizorně nebo neodborně umístěné. Jejich primárním účelem je pořízení líbivé fotografie a získání klienta.

Byt tedy vybírejte podle základních parametrů:

  • podlahová plocha bytu a dispozice
  • konstrukční vlastnosti nemovitosti (např. cihlová vs. panelová stavba)
  • energetická náročnost
  • lokalita a občanská vybavenost
  • dopravní dostupnost
  • cena nemovitosti

Ujasněte si, co chcete

Udělejte si jasnou představu o tom, jaký byt vlastně hledáte. V nabídce jsou totiž dnes v případě větších měst stovky, či dokonce tisíce bytů. Může jít o byty starší stejně tak jako novostavby. Velké rozdíly mohou být mezi byty v centru města a na periferii.

Čím lepší představu budete mít, tím lépe, protože můžete na internetu snadno nežádoucí byty vyfiltrovat. Nebudete tak trávit čas zbytečnými prohlídkami nemovitostí, o které byste stejně neměli zájem.

Nebojte se zeptat

Při prohlídkách bytů zcela zahoďte stranou ostych. Za byt pravděpodobně dáte vyšší jednotky milionů korun, ptejte se tedy na vše, co vás napadne. Nebojte se nahlédnout „pod pokličku“. Otevírejte skříně, testujte elektřinu, průtok vody. Ptejte se na ekonomickou situaci SVJ či družstva i případných předchozích majitelů bytu (jejich dluhy vůči SVJ či družstvu mohou přejít na vás jakožto nového majitele jednotky). Prověřte a otestujte zkrátka každý detail.

Kromě protistrany byste měli mít i svého právního poradce, u kterého můžete nechat prověřit znění rezervační a kupní smlouvy i případných dalších dokumentů – vždy před tím, než je podepíšete!

Financování řešte včas

Jestliže nebudete byt kupovat ze svých úspor a budete tedy čerpat hypoteční úvěr, nenechávejte tento úkol na poslední chvíli. Souběžně s hledáním bytu konzultujte s bankou nebo finančním poradcem své možnosti. Zcela ideální je, pokud máte úvěr tzv. předschválený, celý proces koupě bytu díky tomu bude v samotném závěru mnohem rychlejší.

Zdroj obrázku: Africa Studio / Shutterstock.com

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response