close

Přítomnost čtyřnohých mazlíčků uvnitř domácnosti je dnes u mnoha rodin naprosto normální, protože pejsek nebo kočka jsou součástí rodiny. Pokud nejste na zvířecí chlupy alergičtí, pak asi neexistuje důvod, proč byste měli svého mazlíčka vyhánět ven. Bohužel máte-li doma čerstvě narozené koťátko, pak budete pravděpodobně bojovat s jeho základními hygienickými návyky.

Naučit kočku chodit na kočičí záchod totiž není vůbec jednoduché, a proto se připravte, že se v domácnosti může objevit nepříjemný zápach.

Pozná kotě záchod samo?

Ještě předtím, než si domů pořídíte malé kotě, byste měli vědět, jak se bude zvíře ve vaší domácnosti chovat. Zkuste se vžít do jeho situace a nechte ho v nové domácnosti dostatečně rozkoukat. Kočičí záchod už byste samozřejmě měli mít připravený na příslušném místě, takže je velmi pravděpodobné, že k němu kotě zabloudí. V drtivé většině případů se stává, že kotě bude intuitivně tušit, co na takovém místě dělat.

V opačném případě kotě vezměte a několikrát denně jej do misky postavte. Poté vám nezbývá nic jiného, než kočku pozorně sledovat a odhadnout okamžik potřeby. Ten poznáte relativně snadno, protože zvíře začne tlapkat na místě a začne se mírně krčit. Tehdy byste ji měli okamžitě do misky přenést a jakmile začne potřebu vykonávat, můžete ji slovně pochválit. Nikdy však na kočku během konání potřeby nesahejte.

Počítejte s problémy

Rozhodně však nepočítejte s tím, že malé kotě začne na kočičí toaletu chodit od prvního dne. Je třeba se obrnit trpělivostí a připravit se na odstraňování stop moči z koberce nebo dokonce z gauče. Naštěstí se nejedná o neřešitelný problém, k němuž se však vyplatí pořídit pár užitečných věcí. Obecně se na skvrny od moči na gauči doporučuje použít octový roztok nebo speciální čistič na skvrny. Samozřejmostí by následně mělo být použití likvidátoru pachu. Jeho velkou výhodou je přítomnost nedráždivých esenciálních olejů.

Skvrny na peřině a polštáři

Drtivá většina majitelů čtyřnohých mazlíčků si bere kočku bez větších výčitek do postele. U malého kotěte se vám může stát, že zvíře vykoná potřebu v posteli, což je pochopitelně problém. Pokud se potřebujete zbavit zápachu u věcí, které se dají vyprat, pak je jednoduše hoďte do pračky a na spotřebiči zvolte nejdelší možný program. Nezapomeňte však do aviváže přidat likvidátor pachu a tím je problém vyřešen.

Pozor na kocoura

Jakmile se malé kotě naučí samo chodit na kočičí záchod, máte z poloviny vyhráno. Několik nadcházejících měsíců si můžete užívat přítomnost čtyřnohého mazlíčka v domácnosti, nicméně jakmile s mladým kocourem začnou cloumat hormony, máte problém. Kocour si totiž přirozeně značkuje svoje teritorium, což je uvnitř rodinného domu nebo bytu naprosto nepřijatelné. V takovém okamžiku přichází na řadu pouze kastrace. Moč nekastrovaného kocoura je totiž cítit mnohonásobně víc, takže hrozí relativně velké riziko, že budete zápach cítit i z kočičího záchodu.

Moč může značit zdravotní problémy

Jakmile si domů pořídíte kočku, nesete velkou zodpovědnost. Zvířata neumějí mluvit, a proto můžete jejich zdravotní problémy odhalit například prostřednictvím vyprazdňování mimo vymezený prostor. Obvyklým důvodem takového chování je zánět močových cest, který je ovšem způsoben převážně stresem. Kočka může při vykonávání potřeby pociťovat bolest, tudíž bude vyhledávat jiná místa v domácnosti ve snaze, že jí bolest opustí. Problém může představovat i nevhodná výstelka.

Se skvrnami a zápachem kočičí moči musíte u koťátek a malých koček počítat. Naštěstí existuje relativně jednoduchý způsob, jak se nepříjemného pachu zbavit.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : domácnostkočičí močkočkaskvrnyzápach

The author Michaela

Leave a Response