close

Chcete si část pozemku vydláždit svépomocí, abyste ušetřili? Položit zámkovou dlažbu není tak složité, jak možná na první pohled vypadá, může se do ní pustit každý průměrně zručný kutil. Aby vám šla práce lépe od ruky, připravili jsme pro vás stručný manuál, jak zvládnout jednotlivé kroky.

Zámková dlažba je oblíbená právě kvůli poměrně snadné pokládce, rozmanitosti barev a vzorů, dlouhé životnosti a v neposlední řadě i díky příznivé ceně. Výhodou tohoto typu dlažby je i možnost snadné opravy v místě, kde je potřeba, aniž byste ji rozebírali celou.

Zemní práce a příprava podkladu

Aby výsledná dlažba dobře “seděla”, je nutné řádně připravit podklad. Zámková dlažba se standardně pokládá na vrstvu zhutněného štěrku, proto je nutné odtěžit ornici do hloubky cca 290 – 310 mm, aby byl povrch dlažby zalícován s okolím. Výkop proveďte v šířce budoucí zámkové dlažby a k rozměru připočtěte na každé straně 20 – 25 cm pro osazení obrubníku. potom celou plochu vyčistěte od kamenů a kořenů a povrch zhutněte vibrační deskou.

Podklad vytvoříte z vrstvy štěrkodrtě frakce 8/16 mm o tloušťce 200 mm (tu je třeba také zhutnit) a kladecí vrstvy ze štěrku frakce 4/8 mm o tloušťce 50 mm, ta už se jen precizně srovná pomocí latě.

Pokládka zámkové dlažby

Před pokládkou je třeba napnout šňůru v linii budoucího obrubníku, aby byly obrubníky v jedné rovině. Dlažba se pokládá na připravený podklad a jemně se přiklepne gumovou paličkou. Systém pokládky je závislý na zvoleném tvaru a vzoru dlažby. Během pokládky průběžně kontrolujte, jestli je dlažba pokládána vodorovně, případně vyspádovaná ke žlabům. Během pokládky také kontrolujte, zda jsou podélné a příčné spáry v jedné rovině a nevlní se. Malé odchylky je možné upravit přiložením desky z boku dlažby a lehkým poklepem.

Když máte kompletně položeno, přijde opět na řadu vibrační deska. Dlažbu je třeba opět zhutnit, než nastane finální fáze – zapískování. Pro spárování zámkové dlažby se používá jemný písek frakce 0/2 mm, hrubší písek by do spár nezapadl. Písek rozhoďte po celé ploše dlažby a smetákem ji rozměťte do spár. Vyplatí se nechat písek na dlažbě pár dní ležet a pak ji zamést. Tím je pokládka hotova.

 

Tags : pokládka dlažbyzámková dlažba

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response