close

Většina lidí bydlících v socialistické panelové výstavbě se dříve nebo později rozhoduje o renovaci bytového jádra. Tam, kde je původní umakart poškozený, případně pokud chcete měnit dispozici jádra, je ideálním řešením zbourání a kompletní výměna bytového jádra. Pokud je ale stávající jádro v pořádku a pouze kazí estetický dojem z rekonstrukce bytu, nabízí se i jiné možnosti.

Aby bylo možné zachovat stávající umakart, zkontrolujte, že do jádra nikde nezatékala voda a umakart nikde neplesniví. Dalším předpokladem jsou bezvadné rozvody – pokud by se musely měnit, je demolice umakartového jádra nezbytná.

Renovace umakartového jádra se vyplatí

Jestliže nebudete původní jádro bourat, ušetříte nejen spoustu času, ale i slušnou hromádku peněz. Renovace umakartu přijde asi na polovinu ceny za přestavbu, samozřejmě s ohledem na cenu použité keramiky.

Zásadní výhodou je také to, že samotná realizace je hotová během několika dní. Nemáte z bytu dva týdny staveniště a nemusíte řešit, kam se na tu dobu vrtnete.

Nová povrchová úprava jádra

Když opomineme vnitřní práce, jako je výměna sanitární keramiky a podlahy a zaměříme se jen na povrchovou úpravu stěn, nabízí se několik možností.

Voděvzdorné obkladové desky jsou zdařilé imitace keramických nebo dřevěných obkladů za zlomek ceny. Jsou obvykle o tloušťce 5 mm lepí se k umakartu kaučukovými lepidly. Spáry mezi deskami, stropem a podlahou se vyplňují zakončovací lištou, která zároveň brání zatékání vody pod obklad. Desky jsou vyrobeny buď na bázi dřeva nebo z plastu, na dotek jsou teplejší než keramické obklady a snadno se udržují. Během 2 – 3 dnů máte koupelnu v novém kabátě.

Další celkem hojně používanou variantou jsou stříkané tapety. Vyrábí se na bázi pryskyřice a snadno přilnou k povrchu už po jediné aplikaci. Nezanechávají zápach, jsou nehořlavé, zabraňují šíření plísní a opravdu dobře drží. Seženete je v mnoha barevných variantách a na povrchu tvoří jemný 3D efekt, který zakryje případné nerovnosti podkladu.

Tags : koupelna v panelových domechrenovace bytového jádraumakartové jádro
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response