close
Bydlení

Jak se zbavit rozhodovací paralýzy při zařizování domácnosti?

domácnost

Zdál se vám nějaký kus nábytku pro váš domov naprosto ideální, ale nyní si nejste svým rozhodnutím jistí? Jedná se o klasickou rozhodovací paralýzu, na kterou existuje snadný lék.

Zapomeňte na dokonalost

První věc, kterou si při zařizování domácnosti musíte uvědomit, je to, že ať se budete snažit sebevíc, nikdy nedosáhnete dokonalosti. Čím dříve ze svých očekávání polevíte, tím dříve dosáhnete spokojenosti.

Nedávejte si časová ultimáta

Až se příště stanete obětí rozhodovací paralýzy a nebudete vědět, zda zeď za pohovkou vymalovat modře, bíle nebo třeba krémově, nepropadejte panice. Místo toho, abyste se pod tíhou rozhodnutí zhroutili, zaměřte svou pozornost na něco jiného. Při zařizování domácnosti vás netlačí žádný jasně daný rozpis ani časový harmonogram. Domov je místem, kde se máte přirozeně cítit šťastně a příjemně. Nemůžete-li se rozhodnout nyní, počkejte, až si budete svým rozhodnutím jistí.

Vylepšování a zařizování domácnosti nikdy neskončí

Zařizování a vybavování domácnosti je běh na dlouhou trať a tento koloběh vlastně nikdy zcela neskončí. Jakmile si budete myslet, že máte hotovo, objeví se něco, co vás přesvědčí o opaku. Buď se porouchá pračka a vy budete muset vybrat novou, nebo odpadnou dvířka od kuchyňské skříňky, doslouží vám jídelní stůl a podobně. Berte to jako výhodu, nikoliv jako trest. Pokud se svým rozhodnutím nakonec nebudete spokojeni napoprvé, můžete ho v budoucnu změnit.

Když si nejste jistí, vsaďte na jistotu

Některá rozhodnutí je ovšem lepší udělat správně hned napoprvé. Zejména z finančního důvodu. Nelíbí se vám postel, kterou jste si pořídili do své nové ložnice? Nejste spokojeni s rohovou sedačkou, která je tím hlavním prvkem vašeho obývacího pokoje? Prodat nový kus nábytku a vyměnit ho za jiný se vám v drtivé většině případů vůbec nevyplatí.

Jak se tedy vyvarovat špatných rozhodnutí, kterých budete záhy litovat? Držte se při zemi a sázejte na neutrální barvy a nadčasové kousky. Jakmile se vám okoukají, můžete změnit barvu polštářů či povlečení. V případě, že si ale koupíte extravagantní kus, bude změna jeho vzhledu náročnější a někdy dokonce nemožná.

Kdy je načase říct si o pomoc?

Máte pocit, že plánování a vymýšlení toho, jak by měl váš domov vypadat, se stalo noční můrou? Pokud si již proces vybavování domácnosti ani v nejmenším neužíváte, řekněte si o pomoc. Požádat můžete někoho ve svém okolí, o kom víte, že má skvělý vkus, případně se rovnou obrátit na profesionální interiérové designéry. Někdy vám zkrátka pomůže rada od někoho, kdo se na váš domov dívá očima návštěvy a podělí se s vámi o nové nápady.

Zařizujte svůj domov postupně

V moderní společnosti je zcela běžné, že vás rozhodovací paralýza postihne třeba i při výběru jídla  v restauraci. Možností je zkrátka příliš mnoho a vybrat si někdy tu správnou není vůbec snadné. Proto se nebojte zařizování domova vzít postupně a nezařizujte vše najednou. Váš domov je místem, kde trávíte většinu času a nemusíte si ho celý naplánovat při jednom sezení nad katalogem s domácími spotřebiči, nábytkem a dekoracemi.

Někdy je mnohem lepší vidět, jak se vaše domácnost rýsuje postupně. Jakmile vymalujete stěny, vrhněte se na výběr největších kusů nábytku, potom vyberte ty menší a takto se postupně dopracujte k detailům a maličkostem.

Rozhodovací paralýza při zařizování domácnosti je mnohem častější, než by se mohlo zdát. V případě, že ji podlehnete, nepanikařte. Zpomalte, nedávejte si ultimáta a postupujte pomalým tempem. Vymýšlení toho, jak bude váš domov vypadat, by měla být radost, nikoli noční můra.

Zdroj textu: www.houseandgarden.co.uk, www.oprah.com

Zdroj foto: www.freepik.com

The author Michaela

Leave a Response