close
dešťová zahrada

Bydlíte v oblasti, která je typická častými srážkami? Využijte tohoto jevu ve svůj prospěch a vytvořte si dešťovou zahradu. Jak na to a kterým rostlinám se v ní bude dařit?

Výhody dešťové zahrady

Dešťové zahrady zadržují srážkové vody, které jsou z pozemku svedeny do jednoho místa, kde se následně vsáknou do půdy. Tento způsob využívání srážkové vody je typický zejména pro oblasti, kde je zvýšené riziko výskytu povodní, ale svou dešťovou zahradu si můžete na svém pozemku samozřejmě zařídit i vy. Následně tak můžete srážkovou vodu využívat k zalévání rostlin v dalších částech zahrady i u vás doma, využít ji k mytí auta, splachování toalety a najít pro ni i další uplatnění.

Rozmyslete si, kde budete vodu zadržovat

Než se pustíte do práce a začnete si budovat dešťovou zahradu, rozmyslete si, jakým způsobem a v čem chcete srážkovou vodu zadržovat. Jaké máte možnosti?

  • Okrasná jezírka
  • koupací biotopy
  • podzemní nádrže
  • sudy či barely na vodu

Zatímco sudy a barely můžete umístit rovnou pod okap, umístění dalších nádob musíte dobře promyslet.

Kam umístit nádobu pro shromažďování dešťové vody?

Aby během deště voda přirozeně odtékala do vámi vybraného místa, budete muset chodit po zahradě s vodováhou a hledat to nejlepší místo. Nachází-li se vaše zahrada ve svahu, máte vyhráno. V opačném případě bude nutné provést pár nezbytných terénních úprav.

Rostliny v dešťové zahradě

Jakmile budete mít hotovo, můžete se vrhnout do výběru rostlin, kterým se ve vaší dešťové zahradě bude dařit. Které to jsou? Všechny, kterým nevadí být delší dobu ve vodě a dobře snášejí převlhčení. Obecně se dají rostliny v dešťové zahradě rozdělit do dvou skupin:

  1. Rostliny, kterým se daří v bažinatých stanovištích. K těm patří například bambus a kosatec.
  2. Rostliny, které je vhodné vysázet na okraj jezírka. Mezi ty řadíme kapradiny, sasanky či například mátou vodní, kterou využijete také v kuchyni.

Bambusy

Bambus můžete pěstovat doma v květináči, v nádobě s vodou, v truhlíku na balkoně a dokonce si z něj lze vytvořit také živý plot, protože bambus je proslulý tím, jak rychle roste. Aby vám ozdobil vaši dešťovou nádrž, poohlédněte se po vhodné odrůdě.

Žluté kosatce

Veselá bahenní rostlina, které se bude ve vlhkém prostředí dařit, to je kosatec žlutý. Tato rostlina miluje bahnitou půdu, jež je bohatá na živiny a má také velký obsah dusíkatých látek.

Kapradiny

Velmi oblíbenou součástí dešťových zahrad jsou kapradiny. Jejich okrasné listy zaujmou na první pohled a vlhké prostředí je jejich oblíbené. Na břehu jezírka se jim bude skvěle dařit a porostou vám před očima.

Sasanky

Drobné rostliny s barevnými květy vám v okolí vaší nádrže na dešťovou vodu vytvoří krásný zelený koberec. Se sasankami se můžete setkat v lesích, ale pěstují se i v okrasných záhonech a jarním sasankám se daří na slunných místech ve skalkách. Sasanky nejsou nijak náročné na pěstování a nenapadají je škůdci ani choroby. Pokud se vám rychle rozrostou po zahradě, můžete si je natrhat také do vázy, kde vám vydrží déle jak týden.

Máta vodní

Rádi využíváte v kuchyni čerstvé bylinky? Vysaďte si k blízkosti jezírka také mátu vodní. Ta miluje vlhkou půdu s dobrou propustností a její květy ozdobí okolí nádrže a také ho příjemně provoní. Protože máta vodní, podobně jako bambus, roste skutečně jako z vody, nebojte se ji ve velkém stříhat a využívat v kuchyni, jinak vám brzy poroste po celé zahradě.

Využívejte svou zahradu ekologicky a vytvořte si v ní místo, kam budete schraňovat dešťovou vodu. Tu pak můžete dále využívat k zalévání květin, ale své uplatnění najde také v domácnosti. Dešťové zahrady jsou stále oblíbenější a vznikají nejen v záplavových oblastech, ale také v městských zástavbách, kam se snaží vnést více života a přírody.

Zdroj textu: www.groundwater.org

Zdroj foto:

The author Michaela

Leave a Response