close

Máte na pozemku u domu místo pro terasu? Tak vám nic nebrání postavit si ji. Není nic hezčího, než vyjít francouzským oknem na terasu s ranní kávou v ruce, odpoledne na ní posedět s přáteli u nějakého toho drinku, nebo si prostě jen dopřát relaxaci po náročném dni.

Terasu si opravdu dokáže udělat průměrně zručný kutil, pokud ví, jak na to. Stačí si vybrat materiál a postupovat krok za krokem podle návodu.

Volba materiálu

Na terasu se nejčastěji používají tyto materiály:

  • dlažba
  • cihly
  • dřevěná prkna
  • wood-plastic kompozit (WPC)

Ať už si vyberete jakýkoliv, prostudujte si pečlivě instalační manuál a podmínky záruky od výrobce. Nedodržením manuálu riskujete chyby a případné budoucí problémy s uplatněním reklamace. Pokud se například rozhodnete pro dutá prkna (WPC), musíte je spádovat a kotvit nosiče. U plných prken toto nutné není. Každý materiál zkrátka potřebuje to svoje.

Důležitý je podklad

Myslete na to, že půda pod terasou musí mít zajištěné dobré odvodňování. Pokud tedy není podloží dostatečně propustné, počítejte se spádováním. To je často nutné i kvůli zvolenému materiálu.

Podklad pod terasou představuje zhruba třiceticentimetrovou vrstvu štěrku: vespod je štěrk hrubý, navrchu pak je vrstva jemného. Jako pevný podklad pod WPC plnými prkny je možné použít i beton (případně zámkovou dlažbu), pod dlažbu je nutné, aby poslední vyrovnávací vrstva byla písek.

Nosníky

Na pevný podklad se pokládají nosníky, aby se zajistilo odvodnění a také, aby pod terasou cirkuloval vzduch. Nosníky se pokládají asi 30 cm od sebe (konečné slovo má výrobce materiálu v instalačním manuálu). Tento krok odpadá u dlažbové nebo cihlové terasy, tam už práce spočívá jen v pokládce a vyplnění spár.

Pokládka prken

Při pokládce podlahy terasy dodržujte výrobcem stanovené minimální mezery mezi jednotlivými prkny. Když prkno usadíte, nasadíte ho na klip. Pak mezi nové a již usazené prkno vložte takzvanou distanční destičku a gumovou palicí nové prkno lehce doklepněte. Pak už stačí na nosník nasadit nový klip a přišroubovat. Na závěr zarovnáte přesahy prken kotoučovou pilou.

 

Tags : jak na terasu svépomocímateriál na terasustavba terasy
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response