close

V létě se na terase nedá ani vydržet, zvlášť když je situovaná jižním směrem. Bez kvalitního stínění by vám v horkých dnech, kdy slunce nemilosrdně pálí, terasa moc neposloužila. Naštěstí je stínící techniky poměrně slušný výběr, takže si můžete užívat léto v příjemném stínu. Otázka je, jestli vybrat markýzu nebo raději pergolu. Jak zastínit terasu?

Uděláme si malé srovnání markýz i pergol na terasu, abyste měli představu, co se bude víc hodit právě pro vás. Je samozřejmé, že má každý uživatel své preference a co vyhovuje jednomu, druhému neposlouží. Podívejme se tedy na to, v čem se markýzy a pergoly liší a kde se nejlépe uplatní.

Markýza na terase

Markýzy patří mezi nejoblíbenější stínění, a to například i na balkoně. Její nesporně největší výhodou je, že nemá žádnou konstrukci, tedy především nosné sloupky. To znamená, že vám ani nikde žádné sloupky nepřekáží a sama markýza je poměrně nenápadné řešení. Poskytuje ochranu před přímým sluncem a také před deštěm, jedinou nevýhodou je, že je nutné ji stáhnout, když začne foukat vítr. Naopak významným pozitivem je její nízká pořizovací cena. 

Markýzy se obecně dají rozdělit do tří skupin:

  • markýzy s kazetou
  • markýzy bez kazety
  • boční markýzy

Boční markýza dokáže před větrem přece jen ochránit, v kombinaci s vrchní markýzou vytvoří důmyslně chráněné místo pro posezení v každém počasí.

Pergola na terase

Pergola je stínění se stabilní konstrukcí, která je trvale připevněná ke zdi domu a která dokáže terasu ochránit i v dešti a ve větru. Vyrábí se nejčastěji ze dřeva nebo z hliníku, takže je při realizaci nutné počítat s tím, že zabere nějaké místo navíc. Také počítejte s tím, že si na pergolu budete muset připravit víc peněz. Na druhou stranu ochrání terasu mnohem lépe, v kombinaci s bočními markýzami z nich vytvoříte v podstatě zimní zahradu.

Tags : markýza na terasepergola na terasezastínění terasy
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response