close

Většina kuchyní je řešena tak, že ve chvíli, kdy si stoupneme ke kuchyňské lince, stíníme si vlastním tělem zdroj denního světla, Jen málokdo má to štěstí, že mu pracovní plochu nasvěcuje světlo přicházející oknem. Proto je nutné mít v blízkosti linky dostatečné náhradní osvětlení, aby nás při práci nebolely oči.

V kuchyni je vhodné mít více zdrojů světla. Potřebujeme mít dostatek světla při vaření i při přípravě jídla na pracovní ploše, na mytí nádobí a zvlášť by měl být osvětlený jídelní stůl. My se dnes soustředíme na různé možnosti nasvícení kuchyňské linky, především tedy pracovní plochy.

Digestoř se světlem

Digestoř už dnes patří mezi standardní vybavení a je umístěna přímo nad sporákem. V její spodní části bývá samozřejmostí světlo, jímž se nasvítí prostor sporáku, často i část sousedící pracovní plochy. Intenzita světla na digestoři bohatě postačuje ke kontrole pokrmů v hrnci na sporáku, větší dosah ale nemá.

Zdroj světla na pracovní plochu a dřez

Na pracovní části kuchyňské linky se odehrávají ty nejdůležitější úkony: čištění, krájení, porcování i dochucování, prostě činnosti, na něž potřebujeme opravdu dobře vidět. Tam nám také hrozí největší riziko úrazu. Proto je opravdu nutností mír pracovní plochu dostatečně osvětlenou. K tomu se umisťují pod vrchní skříňky kuchyňské linky různé typy osvětlení. Nejčastějším zdrojem světla pracovní plochy bývá podlouhlá zářivka (25 – 100 cm), mohou to ale být také bodové zářivky, klasické žárovky nebo LED pásky.

Osvětlení nad pultem

Jestliže je součástí kuchyňské linky i ostrůvek nebo pult, je nejlepší způsob, jak ho nasvítit, stahovací lampa. Tu si můžete polohovat podle potřeby do takové výšky, abyste dobře viděli, ale nebyli jste oslnění. Dalším řešením je rampa zavěšená nad ostrůvkem, v níž jsou zabudované bodovky. Velmi dobře vypadají industriálně pojaté 3 – 4 větší žárovky zavěšené na dlouhých kabelech přímo nad pracovní plochu.

Tags : jaké světlo nad sporákosvětlení kuchyňské linkysvětlo v kuchyni

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response