close
Kuchyň

Kuchyň: Kolik prostoru byste měli mít mezi linkou a ostrůvkem?

Kuchyň je srdcem každého domova. V dnešní době jsou velmi populární kuchyně s ostrůvkem. Aby ale byla funkce ostrůvku splněna, je důležité brát v potaz prostor mezi kuchyňskou linkou a ostrůvkem. Jaký je tedy ten správný rozměr?

Ostrůvek se odvíjí od velikosti kuchyně

První věc, kterou je třeba zvážit je ta, zda ve skutečnosti máte ve své kuchyni místo pro ostrůvek. Z praxe vyplývá, že kuchyň by měla mít alespoň 4×4 m – a mnohem lepší je otevřená plocha než uzavřený prostor.

Dalším velmi důležitým aspektem při výběru kuchyňského ostrůvku je samozřejmě prostor mezi pracovní deskou, který by měl být určen proto, abyste kolem kuchyňské linky a ostrůvku prošli bez jakéhokoliv omezení.

Jaká je minimální vzdálenost pracovní desky a ostrůvku?

Aby kuchyň zůstala praktická, rozměr 1 m je pro prostor mezi ostrůvkem a kuchyňskou linkou minimální, ideální vzdáleností je však 1,2 m. Jestliže máte menší kuchyň, můžete zvolit alternativu v podobě poloostrůvků.

Při plánování kuchyně je třeba vzít v úvahu několik faktů. Pokud jde o minimální vzdálenost mezi pracovními plochami, zvažte, kolik osob se u vás doma podílí na přípravě jídla v daný moment. Dále nesmíte zapomenout na výsuvné spotřebiče a skříňky – ty musí být schopny se plně otevřít.

Příliš mnoho prostoru je na škodu

Nabízí se předpoklad, že čím větší prostor mezi kuchyňskou linkou a ostrůvkem, tím lépe. Ve skutečnosti tomu tak však není. Příliš mnoho prostoru může negativně ovlivnit efektivnost a praktičnost kuchyně. Také samotný ostrůvek by neměl být příliš široký, měli byste snadno dosáhnout na jeho střed.

Rada na závěr:

Velikost ostrůvku vybírejte i podle své velikosti, vašemu vzrůstu přizpůsobte jeho výšku.

Zdroj foto: pixabay.com

Tags : ostrůvek

The author Michaela

Leave a Response