close

Magnet je užitečnou pomůckou doma, v dílně, ve výrobě i v kanceláři či obchodě. K čemu se magnet může hodit, jaké existují typy a který vybrat? Podívejte se do přehledu o magnetech.

Magnet feritový – korozivzdorný, ale slabý

Dříve se dal pořídit hlavně jen magnet feritový. Má šedočernou barvu nebo může být nabarvený lakem. Je vyrobený většinou z feritů stroncia, říká se mu také keramický magnet. Jeho velkou výhodou je korozivzdornost i bez další povrchové úpravy. Avšak jeho nevýhodou je malá magnetická síla.

Dodnes však feritový magnet obsahují třeba svařovací magnety a magnetické úhelníky, které si můžete prohlédnout například na e-shopu Unimagnet.cz. Když je feritový magnet dostatečně velký, pro podobná použití plně postačuje.

Tenká vrstva, kterou také ferity tvoří, je rovněž součástí magnetické fólie. Ta se hodí pro použití v propagaci, reklamě, označování regálů.

Magnet neodymový je velice silný

Neodymový magnet je vyrobený ze směsi neodymu, železa, boru (NdFeB), případně dalších příměsí. Má velkou magnetickou sílu, udrží i 1000násobek své hmotnosti.

Magnety, které v současnosti pořídíte, jsou většinou právě neodymové. Jelikož však obsahují železo, ve vlhčím prostředí začínají korodovat. Proto je výrobci opatřují povrchovou vrstvou niklu nebo zinku. Mnohem odolnější a vhodný i na ven je magnet potažený teflonem, magnet poplastovaný nebo pogumovaný.

Magnet v oceli pro větší odolnost

Silný neodymový magnet je poměrně křehký. Nárazem může dojít k jeho rozlomení nebo odštípnutí. Pro náročnější použití, jako je například magnetický držák, je k sehnání magnet vlisovaný v odolném ocelovém pouzdře. Magnet chrání před nárazy a poškozením, navíc zesiluje jeho sílu. Magnet v ocelovém pouzdře se označuje jako magnetický úchyt.

Magnet ve tvaru kotouče, kvádru, kruhu, kostky, koule i kuželu

Magnet, ať už feritový nebo silnější neodymový, může mít různou velikost, hmotnost, podle toho magnetickou sílu. A také se liší tvarem. Sehnat můžete kotoučový magnet, magnetický kvádr, magnetické kuličky i kostky nebo dokonce kužel.

Na trhu je k dispozici kruhový magnet i samolepicí magnet. Magnetické úchyty mívají podobu kotouče nebo kvádru. Pro lepší možnost uchycení mívají buď otvor na šroub se zápustnou hlavou, vnitřní závit nebo závitový čep.

Speciální magnet do horka

Kromě feritových a neodymových magnetů existuje magnet vyrobený i z jiných materiálů. Potřebujete-li magnet pro použití v prostředí s vysokou teplotou, bude se vám hodit AlNiCo nebo SmCo magnet. Všechny seženete na webu Unimagnet.cz, některé odolají teplotám do 525 °C, účinku kyselin, rozpouštědel i korozi.

11 tipů, kde a jak magnet využít

K čemu se vám může silný magnet hodit? Možností využití je mnoho. Uvádíme pár z nich:

 1. Kotoučový magnet – je vhodný pro výrobu magnetického držáku nožů či malého náčiní, sepnutí závěsů, na magnetické zavírání aktovek, diářů. dárkových dóz.
 2. Magnetická kostka – hodí se pro magnetické stavebnice, pokusy, na magnetické držáčky, jako kancelářský magnet, na magnetické tabule, k přicvaknutí plakátů.
 3. Kvádrový magnet – bývá používaný na sepnutí ubrusů, magnetický držák náčiní, sponek, na separování a sběr rozsypaných hřebíků, šroubů, pro magnetické zavírání skříněk.
 4. Tyčový magnet – vhodné jako magnetky na lednici, magnetickou nástěnku, pro separátory železných pilin, na pokusy.
 5. Magnetické kuličky a koule – jsou součástí oblíbené magnetické stavebnice NeoCube, ideální také na magnetický držák pivních zátek, pokusy, experimenty.
 6. Kruhové magnety – díky otvoru je můžete zavěsit na šňůrku, lanko, poslouží k připevnění sítí proti hmyzu, magnetické zavírání bižuterie, šperků. Pozor, při upevnění šroubem je dotahujte opatrně, odolnější jsou kruhové magnetické úchyty.
 7. Kuželový magnet – ideální a líbivé na pracovní magnetické tabuli, pro organizaci a prezentaci materiálů, připevnění uměleckých děl v galerii, muzeu.
 8. Pogumovaný magnet – je odolný vlivům počasí a pryž navíc chrání podklad, na němž je magnet umístěný, před poškrábáním. Hodí se k přicvaknutí na karoserii stojícího auta, připevnění nabídek, cenovek, reklamy.
 9. Magnet v plastu – voděodolné magnety pořídíte v různých barvách, různé barvy jsou vhodné také pro odlišení na magnetické nástěnce, v kanceláři, při prezentacích.
 10. Samolepicí magnet – umožňuje rychlé přilepení, poslouží pro magnetické zavírání diáře, dárkové kazety, jako mini magnetický držáček kancelářských sponek.
 11. Magnetický úchyt – je díky vlisování do ocelového pouzdra mnohem odolnější než klasický neodymový magnet s otvorem, ideální na magnetické držáky nářadí, magnetické zavírání skříní, připevnění krycích plachet, markýz, zástěn, sítí proti hmyzu.

Tip: Podívejte se na mnoho dalších možností využití magnetů na blogu Magnetik.cz

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response