close

Mšice a molice. Hrůza všech pěstitelů rostlin jakéhokoliv druhu. Život tohoto broučka spočívá v parazitování na rostlinách, kde sají jejich šťávy.

Jak je poznat

Jde o okřídlený hmyz, ale umí i skákat. Jsou zkrátka multifunkční, aby jste je nedostali tak snadno. Na listy vypouštějí lepkavý výkal. Jsou známým  a hlavním přenašečem chorob rostlin.. Vajíčka jsou proti postřiku odolná a tak není úplně snadné je vyhubit.

molice

Pár rad jak na ně

Postřiky jsou určitě dobrou volbou, ale musí se střídat!

  1. Proti těmto škůdcům existuje řada přípravků. Zkuste přípravek Plenum. Abychom se jich zbavili na rajčatech, okurkách, bramborech, paprice, salátu, květáku, celeru, jahodníku, ale i na okrasných rostlinách. Jeho kouzlo vysoké účinnosti tkví v látce pymetrozin. Působí proti všem stádiím mšic i molic. Rostlina přípravek přijímá zelenými částmi a hned po aplikaci se dostává do celé rostliny. Hubí i hmyz, který je nezasažen přípravkem. Zbavíte se tedy hmyzu obklopující celou rostlinu.
  1. vosicka Aphidius Alemani – neboli Slunéčko sedmitečné je asi nejznámějším a nejspolehlivějším požíračem mšic a molic. Pokud se hmyz ještě nepřemnožil, je ideální volbou.
  1. Za zmínku stojí i vosičky Aphidius colemani. Je to parazitický hmyz, který klade vajíčka do jednotlivých mšic. Larvy vosiček se dále vyvíjí uvnitř mšice, kde se i kuklí. Po vylíhnutí dospělé vosičky zůstává na listu mumifikovaná pokožka mšice. Jedna samice Aphidius colemani parazituje až 300 mšic.
  1. Z rostlinek by Vám mohli být k ruce například afrikány.  Jejich typický pach totiž opravdu hluboce odpuzuje mšice a molice. Hmyz odeženou a Vám udělají radost nádherně rozkvetlé květiny.
  1. Další radou může být, máte li doma kuřáka. Stačí jen vylouhovat nedopalky ve vodě a roztok postříkat na mšice. Zkusit můžete i nálev z pelyňku, kopřivy nebo česneku. Jestli se nepřátelské skupiny rozmnožily do vysokého počtu, nezbude vám nic jiného, než sáhnout po chemii.

Chemické přípravky zakoupíte téměř v každém obchodě. Jednoduše je většinou na rostlinku nastříkáte.

Tags : jak na motolicejak na mšicemotoliceMšice

The author Stefan Tichy

Leave a Response