close
Spolupráce

Nenechte se přesvědčit, že koberce nejsou trendy. Takto vyberete ten ideální pro vás

V posledních letech se obliba koberců poněkud vytratila a většina lidí volí do svých domácností spíše holé podlahy, místy doplněné menšími koberečky. Pokud ale budete správně vybírat, můžete si koberci klidně vybavit celý byt a stále bude trendy a funkční.

Koberec u sedačky

Jen je třeba vědět, podle čeho se orientovat a jak vybírat. Koberce mají spoustu předností. Dovedou perfektně izolovat od hluku i chladu a skvěle umí doplnit celkový vzhled interiéru. Při výběru pamatujte na některé zásadní předpoklady. Platí totiž, že daleko zásadnější než design a barva je materiál, typ vlasu a zátěžová třída.

Kolik toho vydrží?

Koberce se vyplatí vybírat dle jejich zátěžové třídy. Koberce vhodné do bytů se označují čísly od 21 do 23. Třída 21 odpovídá méně využívaným místnostem, kam lze zařadit hlavně dětské koberce nebo koberce do ložnice. Třída 22 je ideální do průměrně namáhaných prostorů, mezi které lze zařadit obývací pokoje, jídelny anebo vnitřní chodby. Nejvyšší třída 23 pak zahrnuje nejzatěžovanější místa domácnosti, tedy vstupní chodby, schodiště a kuchyně.

Pohodlnost a údržba

Při výběru bychom neměli opomíjet také hustotu. Funguje zde přímá úměra – čím jsou vlasy hustší, tím snadněji se koberec udržuje a také bude lépe odolávat vnějším vlivům. Hustota vlasu se udává obvykle v rozmezí 250 až 2 200 g/m², nicméně u skutečně kvalitních a ručně tkaných koberců klidně může dosahovat i 6 000 g/m². Pro běžné užití je vhodné vybírat někde uprostřed, příliš nízké hodnoty nesou riziko rychlého opotřebení.

Nezáleží jen na hustotě

Dívat byste se měli nejen na to, jak je vlas hustě usazený, ale také jaký má tvar. Může být střižený, ve smyčkách, nebo v jejich kombinaci. Střižený vlas bude lepší do méně namáhaných místností, smyčka zase bývá odolnější a snáze se udržuje, takže se klidně dá umístit na vytíženější chodbu či do kuchyně. Kombinovaná varianta je méně odolná, ale nabízí zajímavé designové možnosti, zejména možnost tvorby různých plastických vzorů. Kulaté koberce, které jsou obvykle spíše dekorační, proto můžou být v tomto provedení velmi zajímavým řešením. Lze říct, že čím kratší vlas koberec má, tím jednodušší bude úklid, což je jistě nezanedbatelný parametr, který je třeba zvážit.

Umělý nebo přírodní materiál

Na výběr je dnes řada různých možností. Mezi umělé materiály lze zařadit například polyamid, polyakryl a polyester. Ty bývají vhodné především tam, kde je koberec vystaven větší zátěži i nečistotám. Polyamid s nízkým vlasem je asi nejvhodnější pro alergiky. Oproti tomu přírodní materiály, nejčastěji vlna či bavlna, jsou samozřejmě hebčí a příjemnější na dotyk, ale jejich údržba zabere více času a úsilí. A samozřejmě cena bude také řádově vyšší.

Jak zvolit velikost?

Koberce mohou být metrážové, které se typicky kladou na celou plochu podlahy. Dále jsou oblíbené i kusové koberce, které slouží typicky k dekoraci interiéru. Na dnešním trhu můžete nakoupit také kobercové dlaždice, označované i jako kobercové čtverce. Není třeba je lepit, což výrazně usnadňuje pokládku a lze je také v případě potřeby jednoduše nahradit za jiné. Vhodné proto mohou být do dětských pokojů, kde nezřídka může dojít k nehodám, které vyžadují výměnu koberce nebo jeho části.

Zaměřte se na další parametry

Před nákupem se také seznamte s informačními piktogramy. Řeknou vám hodně – například to, zda se daný kus hodí na podlahové topení nebo do vlhkého prostředí. Prozradí také, zda koberec dovede tlumit zvuk nebo jestli se na něm dá používat kolečková židle. Pokud tyto parametry pečlivě zhodnotíte, můžete si být jisti, že vyberte koberec, který vám bude velmi dobře sloužit a budete spokojeni. Koberce jsou prostě stále trendy a jejich éra ještě rozhodně neskončila.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

The author Martin Novotný

Leave a Response