close

Umýt okna tak, aby se leskla a na sklech nebyla ani jediná šmouha může být pro někoho téměř nesplnitelný úkol. Ale není to žádná věda, když dodržíte správný postup. Stačí připravit si vhodné prostředky, vyčkat na správný čas a pustit se do toho.

Proč správný čas? Když svítí slunce a venku je horko, okna se špatně myjí. Voda na skle totiž rychle zasychá a tvoří právě ty nepříjemné šmouhy. Nejlepší počasí na mytí oken je zatažené, podmračené.

Co si připravit na mytí oken

Okna i rámy budete samozřejmě mít vodou, takže kbelík s čistou vodou je naprostou nezbytností. jestliže myjete okna hodně špinavá, vodu si raději  průběhu mytí vyměňte. Dále budete potřebovat jemný saponát a čistící prostředek na skla s odmašťujícím účinkem, nejlépe na bázi lihu. Hadříky si na čištění oken připravte dva – jeden na mokré mytí a jedním budete okna dolešťovat. Oba by měly být z měkkého savého materiálu, případně použijte utěrku z mikrovlákna. Na skla můžete použít houbu na rozmytí a stěrku, i s ní dosáhnete lesku beze šmouh.

Postup při mytí oken beze šmouh

Než se pustíte do mytí oken, sundejte žaluzie. Ty se budou mýt zvlášť. Než se pustíte do čištění skel, umyjte důkladně okenní rámy. Kdybyste postupovali opačně, špína z rámů by se dostala zpět na čistá okna. Rámy myjte vždy shora dolů vlhkým hadříkem s trochou jemného saponátu. 

Když jsou rámy hotové, vyměňte vodu a pokračujte mytím skleněných výplní. Na vlhkou houbu naneste čistič, napěňte a umyjte celou plochu okna. Potom pěnu s nečistotami stáhněte stěrkou dlouhými svislými tahy systematicky zleva doprava, shora dolů. Pokud nepracujete se stěrkou, umyjte skla čistou vodou a doleštěte lihovým čističem a suchým hadříkem

I v mytí oken dochází čas od času k posunu, díky moderním metodám je dnes umyjete efektivně za mnohem kratší dobu. Musíte si ale pořídit parní mop na okna nebo alespoň okenní vysavač.

Tags : čistá okna bez šmouhyjak na mytí okenokna beze šmouh
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response