close

Co koupelna, to dlažba a keramické obklady na stěnách. Fantazie jako by se z českých interiérů už dočista vytratila, málokdy je k vidění něco jiného. Přitom možností, co si pořídit místo klasických koupelnových obkladů, je fakt hodně.

Jestli stavíte nebo rekonstruujete koupelnu a chcete se nějak odlišit od jakési keramické uniformity, zkuste se zamyslet nad následujícími materiály. Představují zajímavou alternativu, která si s klasickým obkladem nijak nezadá. A vaše koupelna bude originání a osobitá, přesně podle vaší představy.

Voděodolný nátěr

Jestli navíc potřebujete snížit náklady na finální úpravu zdí, je nátěr voděodolnou barvou ideální možnost. Výhodou je, že můžete vybírat z řady odstínů i povrchových struktur. Můžete třeba zkusit nátěr s efektem přírodního surového betonu, který je v současné době dost trendy. Voděodolný nátěr je prostě cesta k levnému nápaditému interiéru.

Prodyšné tapety

Další možností, jak s poměrně nízkými náklady oživit stěny koupelny jsou tapety. Do koupelny vybírejte samozřejmě vinylové nebo PVC tapety, které odolají vlhkosti a dají se umývat. I tady je výhodou velká variabilita barev a vzorů a když se omrzí, lze je, oproti obkladům, celkem snadno vyměnit.

Stěrky a štuky

Finální úpravou stěn v koupelně může být “pouze” polyuretanová nebo epoxidová stěrka. Použít se dá i cementová stěrka, je ale vhodné ji ve vlhkém prostředí ošetřit epoxidovým či polyuretanovým nátěrem. Ze speciálních štuků je to štuk marocký, případně benátský (ten se ale hodí spíš do míst méně namáhaných vodou, případně je třeba ho ošetřit voskem či lakem).

Do koupelny i dřevo

Na stěny koupelny se hodí masivní prkna, tenkostěnné lamely i dřevotřískové desky. Samozřejmě musí být místnost dobře větraná a dřevo by mělo ošetřeno vhodnou povrchovou úpravou, lakem, olejem nebo voskem.

Tags : čím nahradit obklady v koupelněco na stěny v koupelnědřevo do koupelnyvoděodolný nátěr
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response