close
Komerční články

Proměňte svou zahradu: Stylové domky a altány pro relaxaci

Se správnými nápady a nástroji si můžete vytvořit úžasnou zahradu, která nejen dodá krásu okolí vašeho příbytku, ale poskytne prostor pro relaxaci a zábavu. Jedním z nejlepších způsobů, jak si do zahrady vnést (nejen) styl, je pořídit si zahradní domek či zahradní altán.

Zahradní domek

Zahradní stavby jsou velmi oblíbenými doplňky, a to zejména proto, že poskytují nespočet možností jejich využití. Ať už hledáte místo pro uskladňování či prostor pro příjemná posezení nebo zahradní oslavy, zahradní stavby jsou k tomu jako stvořené. Poskytnou vám místo na zahradě, kde můžete trávit čas se svými blízkými, ochranu před nepříznivým počasím a navíc jsou také estetickým zahradním prvkem, který zvýší přitažlivost a hodnotu vašeho pozemku.

Nejčastějšími z těchto staveb jsou právě zahradní domek a zahradní altán. Podívejme se společně na to, jak můžete tyto stavby zakomponovat do vaší zahrady, na co se při jejich výběru zaměřit, ale také na to, jak dodat vaší zahradě styl a pohodlí.

Zahradní domek

Zahradní domek je obvykle menší zahradní stavbou, která je navržena tak, aby poskytla dodatečný obytný prostor pro vaši zahradu. Poskytuje mnoho způsobů využití, ať už jako útočiště k relaxaci nebo venkovní posezení a stolování pro hosty. Zahradní domky se dodávají v různých tvarech, velikostech i provedeních a výběr toho správného pro vaši zahradu může výrazně zlepšit celkový vzhled vašeho venkovního prostoru.

Jednou z největších výhod zahradních domků je jejich celoroční využití. V létě vám poskytnou příjemný prostor pro venkovní posezení či grilovačky a v zimě zase útulné útočiště před chladem.

Při výběru zahradního domku je důležité zvážit jeho funkci, účel ale také vaše preference v designu. Styl domku by měl doplňovat stávající design vaší zahrady a jeho velikost by měla odpovídat velikosti zahrady. Velikost domku se bude také odvíjet i od funkce a účelu, pro který budete chtít zahradní domek využívat. Pokud plánujete zahradní domek využívat k četným posezením, oslavám či dokonce k přenocování, budete potřebovat prostornější domek. Pokud hledáte menší útočiště na posezení a lenošení u kávy či dobré knihy, poslouží vám i zahradní domek menších rozměrů.

Zahradní altán

Zahradní altány jsou dalšími oblíbenými doplňky do zahrady. Tyto otevřené konstrukce jsou nejen praktické, ale i esteticky působící zahradní prvky. Zahradní altán vám poskytne úkryt před nepříznivým počasím a stín před sluncem, díky čemuž je ideální stavbou pro venkovní stolování a lenošení. Zahradní altány také přicházejí v různých tvarech a velikostech, a tak s výběrem tohoto pravého pro vaši zahradu určitě nebudete mít problém.

Zahradní altán je skvělým způsobem, jak dodat vaší zahradě zajímavost a šarm. Altány mohou být použity jako rozšíření vaší zahrady, místo k odpočinku a užívání si přírody nebo jako ústřední bod pro rodinná setkání, posezení či oslavy.

Zahradní altány přicházejí v mnoha tvarech, nejčastěji z nich jsou altány se čtvercovým, šestihranným a osmihranným půdorysem. Oblíbeným stylem je také pergola, typ altánu s otevřenými stranami a částečně krytou střechou. Design pergoly umožňuje prosvítat dostatek přirozeného světla a často se využívají také k pěstování popínavých rostlin a révy. Taková pergola může vylepšit vzhled a design vaší zahrady.

Co zvážit při výběru?

Při výběru zahradní stavby, ať už je to zahradní domek, altán nebo i pergola, je nezbytné zvážit materiál, ze kterého je stavba vyrobena. Oblíbenou volbou je dřevo, neboť se dokonale hodí do vnějšího prostředí a poskytuje přirozený vzhled. Dřevo je přírodní materiál, který jednoduše podléhá povětrnostním vlivům. Proto je při výběru stavby důležité zaměřit se na to, aby byla vyrobena z odolných dřevin. Nejčastěji se k výrobě zahradních staveb využívá smrkové nebo borové dřevo. V ideálním případě by mělo pocházet se severských oblastí, jelikož je hustší, tvrdší a tím i odolnější v porovnání s tuzemskými smrkem či borovicí. U dřevěných zahradních staveb je také důležité myslet na ochranu dřeva a pravidelnou péči. Prvním krokem při surové stavbě je aplikace impregnačního nátěru a následně dalších vrstev krycích nátěrů. O dřevo je třeba pravidelně pečovat, aby neztrácelo na odolnosti a prodloužila se tak jeho trvanlivost.

Kromě materiálu je dalším faktorem výběru také cena zahradní stavby. Cena se bude odvíjet od typu zahradní stavby, ale i její velikosti. Zahradní altán bude méně finančně náročnou možností v porovnání se zahradním domkem, a to právě kvůli menšímu množství využitých materiálů. Ceny zahradních staveb se liší také v jednotlivých kategoriích. Například menší zahradní domek s jednou místností bude pochopitelně stát méně než třeba patrový zahradní domek. Proto při výběru zvažte i svůj rozpočet a možnosti.

Při výběru roli hraje také umístění zahradní stavby. Kolik prostoru vám vaše zahrada nabízí? Máte dostatek místa pro umístění větší zahradní stavby? V ideálním případě by měla být zahradní stavba umístěna v blízkosti vašeho domu, na místě, ke kterému je dobrý přístup, a na rovném, pevném a stabilním povrchu.

Dodejte své zahradě styl

Kromě zahradních domků a altán existují i jiné způsoby, jak dodat vaší zahradě styl a pohodlí. Vynikající způsob, jak vytvořit pohodlnou a příjemnou atmosféru je pořídit si pohodlný zahradní nábytek. Velmi oblíbený je ratanový zahradní nábytek, neboť je trvanlivý a odolný vůči povětrnostním vlivům. Na lenošení si můžete také pořídit houpací křeslo a určitě nezapomeňte na pohodlné polštáře a deky.

Venkovní osvětlení také může proměnit vaši zahradu na magický prostor ideální pro relax ale i zábavu. Můžete použít řetězová světla, kterými můžete zvýraznit zahradní prvky, jako jsou stromy, vodné prvky, ale i zahradní stavbu. Využít také můžete zahradní lucerny, které vytvoří útulnou atmosféru ideální pro romantické posezení či zahradní párty.

Oblíbenými záhadnými prvky jsou také vodní prvky, jako například jezírka či fontány, neboť navozují relaxační atmosféru. Poskytují také útočiště pro volně žijící živočichy, jako jsou ptáci či motýli. Pokud má vaše zahrada omezený prostor, zvážit můžete instalaci menšího vodního prvku, jako je stolní fontána či koupel pro ptáky.

Přidání stylové zahradní stavby a efektních prvků a doplňků do vašeho vnějšího prostoru je vynikající způsob, jak si vytvořit pohodlné a relaxační. Se správným designem a dalšími doplňky můžete vylepšit vzhled vaší zahrady a vytvořit prostor, který je ideální pro odpočinek a zábavu. Proměňte si i vy svou zahradu a vychutnávejte si krásu a klid své vlastní vnější oázy odpočinku.

Zdroj náhledového obrázku: Canva

The author Martin Novotný

Leave a Response