close
Praktické tipy

Jak si doma vytvořit koutek pro odpočinek? Co by v něm nemělo chybět

Ve svém domově má každý rád místo, na které se uchýlí relaxovat. Pro děti to bývá dětský pokoj, pro jiné je místem odpočinku obývací pokoje, kde se pohodlně posadí do sedací soupravy, pustí si televizi a věnuje se sledování oblíbeného pořadu. Jsou ale mezi námi i čtenáři knih, posluchači hudby nebo kreativci, kteří se věnují rukodělným činnostem. Jak by mělo vypadat jejich odpočinkové místo?

Čtenářský nebo hudební koutek

Milovník knížek toho pro sebe moc nepotřebuje. Stačí mu je místo k posezení a dobré osvětlení, aby na čtení knihy dobře viděl. Z tohoto faktu lze vycházet při zařizování relaxačního koutku. Základem zde bude pravděpodobné knihovna, do které je možné ukládat sbírku knížek. Může ji nahradit vysoký regál s policemi bez dveří. Je to nejjednodušší a praktické řešení.

Křeslo ušák

Ve čtenářském koutku by nemělo chybět pohodlné čalouněné křeslo. Ono je symbolem relaxace u čtení knih. Můžete si pořídit klasický ušák, samozřejmě v moderním designu. Určitě si nějaký kousek vyberete v prodejně nábytku. Tento typ křesel se stále vyrábí, velmi často nesou v sobě minimalistický styl inspirovaný Skandinávií.

Příruční stolek

K dobré knížce patří doušek chutné černé kávy nebo černého či bylinkového čaje. Kam ale položit hrnek? Samozřejmě, že do čtenářského koutku byste si měli pořídit i malý příruční stolek. Může být opravdu malých rozměrů s deskou velikou sotva na to, aby se na ni vešel hrnek a káva.

Dobré světlo

Nezapomeňte na kvalitní osvětlení. K tomu účelu výborně poslouží stojací lampa, která také může být v moderním designu – kovová se skleněným nebo porcelánovým stínidlem, nebo dřevěná v klasické stylu s látkovým stínidlem. Záleží na teplotě barvy světla. Intimnější atmosféru ve čtecím koutku navodí žlutá, teplejší barva světla. Určitě se oplatí investovat peníze do LED žárovky, která je úsporná.

Hudební koutek lze zařídit prakticky obdobně jako čtecí. Jen místo knih budete mít v regálu CD a vinylové desky, moderní gramofon, rádio nebo nějaký mini systém pro přehrávání hudby.

Šicí koutek pro ženy

Ruční práce získávají v současné době na oblibě. Zatímco po Sametové revoluci nastal jejich útlum, protože obchody se postupně plnily žádaným zbožím, nyní opět přicházejí ruční práce do módy. Nabízejí totiž tvořivou relaxaci. Šití, pletení, háčkování či vyšívání jsou doménou žen. I ony proto potřebují mít v bytě své místo, kde se svému koníčku mohou věnovat. S jehlicemi, háčky nebo jehlou se vejdete prakticky všude. Klidně i do čtecího koutku nebo na sedací soupravu v obývacím pokoji.

U šití je to již trochu jiné, protože šicí stroj zabere určitý prostor, potřebujete také úložné místo pro uskladnění nití, látek a dalších potřeb nezbytných pro šití. Ideální je, máte-li v bytě nebo v rodinném domě volný celý pokoj, který přizpůsobíte potřebám rukodělné tvořilky. Znamená to koupit regál nebo skříňku, stůl na šicí stroj a různé úložné krabice na drobnosti. Základem pořádku je, aby každá věc měla své místo. Jen tak bude ho možné udržovat bez velké námahy.

Při šití je nutné na práci dobře vidět. Řešení je v pořízení vhodné stolní lampy a stropního světla. Stolní lampa by měl být nastavitelná do různých poloh.

Dílna pro muže

Kutilství se v domácnosti věnují i pánové. Jsou mezi nimi modeláři, truhláři, elektrikáři apod. V malém bytě sotva najdete samostatnou místnost na domácí dílnu. Řeší se to tedy aspoň vytvořením koutku pro kutila, ve kterém je pracovní stůl a regál nebo skříňka na nezbytné nářadí. Je-li v bytě komora, může roli domácí dílny sehrát ona. I zde je důležité dobré osvětlení, aby bylo na práci dobře vidět.

Co si myslíte o relaxačním koutku v domácnosti?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : koutekodpočinekrelax

The author Michaela

Leave a Response