close
Spolupráce

Rekuperační jednotky Aldes přináší úsporu do vašeho bydlení

rekuperace

U moderních domů s pasivním standardem je již rekuperace naprostým standardem. Pokud ale bydlíte ve starším bytě či domě, není možná tak snadné posoudit, zda i pro vás toto řešení dává smysl. Rekuperace vzduchu od společnosti Aldes ale nabízí tolik výhod, že se může vyplatit takřka každému – zjistěte, zda i vám.

Co rekuperace nabízí?

Zjednodušeně řečeno, jedná se o zpětné získávání tepla. S pomocí rekuperační jednotky větráte, pouštíte do místnosti čerstvý vzduch, ale bez toho, aniž by se místnost zbytečně ochlazovala. Také tento vzduch prochází přes filtraci, díky které se do místnosti dostává čerstvý a čistý vzduch bez prachu nebo pylu.

Jak to celé funguje?

Rekuperační jednotka jednoduše nasaje vzduch zvenku. Z druhé strany pak bere již ohřátý odpadní vzduch, který přes výměník odevzdává své teplo čerstvému vzduchu, který se tímto způsobem předehřívá. Čím vyšší účinnost rekuperace, tím také více odpadního tepla se využije. Mnohdy je účinnost dokonce až kolem 90 %, čímž se může ušetřit významná část nákladů na topení.

Kolik vás to bude stát?

Většinu lidí samozřejmě zajímá cena. Rekuperace do bytu přitom nemusí být investicí, která by váš rodinný rozpočet zruinovala. Výsledná cena závisí zejména na zvoleném typu rekuperační jednotky i rozloze a typu vaší nemovitosti. Obecně se však dá říct, že rekuperaci pořídíte v rozsahu 150–200 tisíc korun. Velkou výhodou nicméně může být využití dotace – zjistěte, jaké možnosti aktuálně jsou a sami uvidíte, že možná ušetříte značnou část nákladů.

Rekuperace vzduchu se vyplatí

V každém případě se ale nemusíte bát, že by se jednalo o vyhozené peníze. Rekuperace vzduchu má poměrně rychlou návratnost. Kromě počátečního vkladu do pořízení je samozřejmě nutné počítat i s náklady na provoz, kdy levněji vychází obvykle decentrální rekuperace. V průměru se uvádí, že na topení můžete ušetřit až o 40 procent. Návratnost tak může řádově činit několik let.

Zdroj náhledové fotografie: Unsplash.com

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response