close
BydleníKoupelna

Vana: jak ji správně vyčistit? Hlavním faktorem je materiál!

Vana, dominantní prvek koupelny, by měla být první na řadě, co se týče úklidu koupelny. Jenže pozor! Ne všichni máme vanu ze stejného materiálu. Proto, aby byla vana stále krásná, je nutné ji čistit tak, aby se její povrch nezničil. Inspirujte se následujícími tipy, které vám napoví, jak na to.

Akrylátová vana

Akrylátové vanu jsou velmi náchylné na poškození při jejich čištění, protože mnoho z nás nepoužívá správné čisticí prostředky na daný materiál. V tomto případě je hlavní použít prostředky, které povrch vany nepoškrábou, takže zapomeňte na klasické drátěnky nebo drsné strany mycích houbiček. Ideální je použít hadřík z mikrovlákna, rozhodně nic abrazivního. Totéž platí i pro čisticí prostředky. V drogerii jistě seženete takové, které jsou přímo pro akrylátové vany určeny. Pokud i přesto nic neseženete, použijte domácí zásoby, konkrétně mýdlo nebo šampon.

Prostor kolem vany vykliďte a celou ji osprchujte teplou vodou. Poté na hadřík nalijte šampon a kruhovými pohyby vanu vyčistěte. Opláchněte a hadříkem vytřete do sucha.

Sklolaminátová vana

Také tento typ van si žádá správné čištění bez jakýchkoliv abrazivních prostředků. Sklolaminátovou vanu můžete vyčistit podobně jako vanu akrylátovou nebo využít jar na nádobí či roztok pracího prostředku.

Keramická vana

Také keramické vany nesnesou žádné drsné čištění. Máte dvě možnosti, buď se v drogerii poohlédnete po přípravku přímo určeném pro tento materiál, nebo v horké vodě rozmícháte několik lžic jaru na nádobí a pomocí měkké houby vanu vydrhnete.

Litinová vana

Mezi nejodolnější materiály patří litina, ale ani tu byste neměli mýt něčím drsným jako je například drátěnka nebo jiné drsné materiály houbiček. Vhodnými čisticími prostředky jsou jedlá soda, chlór nebo bělidlo.

Nezapomeňte na odtok

Jistě víte, jak je nepříjemné ucpání odtoku ve vaně. Proto byste na něj neměli při pravidelném čištění zapomínat. Stačí jednou týdně pustit horkou vodu přímo do odpadu, čímž se nánosy odstraní. Je samozřejmé, že silné nečistoty jako jsou zejména zamotané vlasy se jen tak neodstraní. Můžete je buď vytahat z odtoku ručně nebo si pomoci hydroxidem sodným.

Zdroj foto: pixabay.com

Tags : čištěníúklidvana

The author Michaela

Leave a Response