close

Podstatou věcných břemen, jako věcných práv k věcem cizím, je omezení vlastníka nemovitosti, který je na úkor oprávněného povinen něco dát, strpět, něčeho se zdržet nebo něco konat. Od začátku roku 2014 se tento institut rozdělil na služebnosti a reálná břemena. Pro naši potřebu se budeme tedy dále věnovat služebnostem, které se vztahují k nemovitostem. Rozdělit je lze na ty, které jsou zřízeny ve prospěch vlastníka nemovitosti nebo na ty, které jsou ve prospěch určité osoby. Co se týče vlastnictví bytu, nejčastěji se bude jednat o druhý jmenovaný případ. Z tohoto práva je oprávněna jen určitá osoba a právo zaniká s její smrtí a není dědičné. Dříve se toto právo nazývalo věcným břemenem doživotního užívání, nyní je to služebnost bytu, neboli výměnek. Může se sem řadit i užívání určitých služeb.

Jak služebnost bytu vzniká?

Tento právní institut není v Čechách žádnou novinkou. Neznamená totiž nic jiného než to, že převodce převede nemovitost na nabyvatele, ale pod podmínkou, že do své smrti může nemovitost (nebo její část) užívat. Služebnost bytu vzniká nejčastěji písemnou smlouvou nebo  na základě závěti. Méně často je zřízena na základě zákona, výjimečně může vzniknout vydržením. K získání tohoto práva je nutný jeho zápis do katastru nemovitostí. Právem doživotního užívání si vlastník bytu před tím, než h převede na jinou osobu, zajistí pro sebe nebo třetí osobu právo na užívání do konce života. Nabyvatel bytu se pak v darovací smlouvě zaváže toto právo poskytnout. Smlouva musí být kvůli vkladu do katastru nemovitostí písemná a je nutné služebnost velmi podrobně specifikovat, aby se předešlo různým sporům. Je potřeba přesně vymezit nemovitost, které se služebnost bude týkat, a také to, jakým způsobem bude ze strany oprávněného vykonávána (například rozsah užívání, platby na energie, služby, opravy…).

Vyhledejte právní pomoc

Smlouva o zřízení služebnosti může být zapracována do darovací smlouvy. Účinnosti totiž nabývá až zapsáním do katastru. V každém případě se nejedná o jednoduchou smlouvu a doporučujeme jejím sepsáním pověřit advokáta nebo notáře.

https://www.akhlegal.com/

Tags : Právní radyvěcné břemeno

The author Stefan Tichy

Leave a Response