close

Za pořízením nových oken většinou stojí dlouhé rozmýšlení a počítání, kolik to asi bude stát. Částka není malá, proto je třeba okna důkladně vybrat. Nesahejte hned po nejlevnější variantě. Může se vám totiž stát, že těch pár ušetřených korun budete brzy litovat.

Plastová okna
Plastová okna

Když už se pro výměnu starých oken za nová rozhodnete, vyberte ta kvalitní. Levnější varianta vám může přivodit bezesné noci, kupu starosti a uplakané oči.

Jak poznat kvalitní plastová okna?

Za kvalitu se platí. To není nic nového. Kvalita zejména plastových oken se ale skrývá uvnitř profilu a bez toho, abyste okna rozřezali, ji nepoznáte. Jak se při výběru oken nenapálit?

 • Nesahejte hned po té nejlevnější variantě. Podrobte nabídku podrobnému zkoumání.
 • Sežeňte si reference na dodavatele oken. Ideálně se poptejte známých, zda vám nějakého nedoporučí.
 • Pokud to lze, zvolte takového dodavatele, který je zároveň výrobcem oken.
 • Pokud dodavatel není zároveň výrobce, chtějte ho znát, ať se na něj v případě potíží můžete obrátit.
 • Zajděte se podívat do vzorkovny dodavatele, případně i do výroby, pokud to výrobce umožňuje.

Co určuje kvalitu oken?

Na co byste si jistě měli dát pozor a podrobit podrobnému zkoumání jsou:

 • Vlastnosti okenních profilů
 • Typ zasklení
 • Výrobce oken

Jaký profil plastových oken vybrat?

Nejčastější volbou jsou plastová okna. Na oblibě ale získávají i dřevěná, hliníková a dřevohliníková okna.

Pokud se zaměříme na ta nejoblíbenější, tedy plastová, tak jejich profil by měl být dobře vyztužený a dostatečně silný. To je důležité zejména u tmavých barev profilů, které se působením slunečního záření mohou ohřát až na 70°C a zkroutit se.

Přímý vliv na tvarovou stabilitu okna má kovová výztuha. Pokud nebude dostatečně silná, rámy i křídla se budou kroutit a nepomůže vám, ani seřízení oken. Bohužel, sílu výztuhy na první pohled nepoznáte. Dovnitř prostě nevidíte. Proto je důležité nezanedbat výběr výrobce oken, kterému musíte naprosto důvěřovat.

Plastový profil je uvnitř rozdělen ještě na několik tepelně izolačních komor. Pokud sáhnete po profilu se stavební hloubkou 80 mm a více, není zásadní, zda jich bude 6 nebo 7.

Jaká jsou pravidla pro výběr plastových oken?

 1. Okna vybírejte podle toho, kde budou sloužit. Jiná okna pořídíte na hlučnou křižovatku, jiná do přízemí a jiná třeba do 7. patra, kde už asi nehrozí, že by se vám do bytu někdo vloupal právě oknem.
 2. Zajímejte se o prostup tepla, ale i zvukovou izolaci oken.
 3. Zjistěte si, jaké kování budou mít vaše nová okna osazené. Standardem dnes je celoobvodové kování ovládané jednou kličkou. I zde jsou ale značné rozdíly.
 4. U kování se ptejte na počet uzavíracích a uzamykacích bodů po obvodu oken. Čím vyšší je jejich počet, tím lépe se budou okna seřizovat. Čím vyšší je počet uzamykacích bodů, kde čep na křídle přesně zapadne do kamene na rámu okna, tím hůře půjdou okna vypáčit. VEKRA má jako standard 3 uzamykací body, což je výrazně více než nabízejí jiní dodavatelé.
 5. Typ zasklení. Zákazníci stále častěji volí trojsklo. Okna s trojsklem jsou sice těžší a dražší než okna s dvojsklem, ale mají lepší izolační vlastnosti.
 6. Standardem by měl být i teplý meziskelní rámeček, který omezuje rosení oken.
 7. Zajímejte se i o to, jak hluboko je v okenním profilu zasazeno zasklení. I to dokáže výrazně omezit nežádoucí rosení oken.
Tags : plastová okna
Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response