close

Trend domů méně náročných na energii se u nás už zabydlel. Každý zájemce o novostavbu očekává, že dům bude minimálně energeticky pasivní, v ideálním případě soběstačný. Mobilní domy u nás zatím ještě tak rozšířené nejsou, ale pracuje se na tom. Už i čeští architekti se myšlenkou mobilních domů zabývají, takže lze očekávat, že i tento trend je v Česku na vzestupu. 

Ještě zajímavější je ovšem myšlenka spojit oba trendy dohromady a vytvořit soběstačný mobilní dům (např. architekt Kožnar – mobilní domky Aranka, Jasněnka a Madlenka). V čem spočívají výhody takových domů?

Výhody mobilních domů

Asi nejdůležitější výhodou mobilního domu je skutečnost, že nepotřebujete žádné stavební povolení pro jeho umístění na pozemku. Dokonce ho můžete umístit i na pozemek, na němž není stavba povolena. A pochopitelně nejsou vázané na jedno místo, takže pokud chcete, můžete ho přestěhovat jinam. Rozhodující je i rychlost montáže a demontáže v případě stěhování.

Přestože je většinou zájem o nízkometrážní domy (cca 50 m2), je možné pomocí dalších modulů rozšířit obytnou plochu až na 120 m2 a vytvořit opravdu luxusní bydlení. Čeští výrobci jsou schopni vám postavit mobilní dům pro celoroční bydlení jako plnohodnotnou dřevostavbu s variabilními vnitřními příčkami, výškou stropu 2,5 m, s různými typy a sklony střech. Domy mají i klimatizaci a normalizovanou elektroinstalaci. A především jsou dostatečně zateplené, takže nedochází k únikům tepla.

Soběstačnost nejen energetická

Stejně, jako ostatní dřevostavby, jsou i mobilní domy projektované jako energeticky pasivní, nebo ještě lépe nulové, tedy soběstačné. Důkladné zateplení, řízené větrání a rekuperace tepla dokážou zajistit tepelnou pohodu, elektřinu zajistí solární panely. Mobilní domy mohou být soběstačné i pokud jde o spotřebu užitkové vody (což na svém projektu předvedl právě český architekt Kožnar) využitím srážkové vody.

Tags : mobilheimmobilní dřevostavbamobilní dům
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response