close
obrázek_2023-07-30_132117597

Přestavujete domek nebo si stavíte nový a trápí vás problém se střešními okny? Je dobré mít střešní okna? Z jaké materiálu? Je lepší dřevo, nebo plast? Je to spousta otázek a žádné odpovědi. Nebojte. Na tyto otázky si nyní odpovíme a vše si vysvětlíme.

Střešní okna nejsou mezi lidmi zas tak dlouho. Nejen že umožňují přístup čerstvého vzduchu do nejvyšších prostor domu, ale také do místnosti vnáší světlo. Není ale okno jako okno. Ta, která jsou zapouštěná ve střeše, musí být mnohem odolnější než okna, která jsou ve zdech domu. Proč? Jsou nevíce vystavena povětrnostním podmínkám. Musí snést déšť, úmorné sluneční paprsky, led i mráz. Mělo by být do střechy zapuštěno tak, aby splývalo se střešní krytinou. Vždy však trochu přečnívá nad okolními taškami. 

Jděte s dobou

Sice jsme říkali, že střešní okna jsou novinkou, ale některé druhy se objevují již z předešlé doby. Nenechávejte si staré modely oken. Nejenže jimi odchází hodně tepla a špatně těsní, ale také očekávaná kvalita se výrazně liší od současnosti. Nová okna jsou často vyráběná ze dřeva, plastu nebo dřevěná poplastovaná. Jaké jsou jejich klady a zápory? Novodobé druhy střešních oken jdou dokonce ovládat i na dálku.

Proč je dobré mít střešní okna

Stále se objevují názory, že střešní okna jsou pouze na škodu. Je tomu opravdu tak? V současné době je střešních oken opravdu široký sortiment. Různé druhy otevírání, různé velikosti i různý stupeň zatemnění. Nejčastěji využívanými typy jsou okna kyvná, a to ve variantách výklopná kyvná a výsuvná kyvná.

Je možné si nechat zabudovat i střešní balkon. Při rekonstrukci střechy uvažujte nejen nad rozměry, ale také počtem. Jedná se o skvělý způsob, jak do temných koutů přivést světlo a vy získáte přehled o svém okolí.

Už žádný skleník

Všichni majitelé a obyvatelé mezonetových bytů mi dají zapravdu, že v letních měsících jsou v takových prostorách až rekordní teploty. Lze tomu zabránit. Nemusíte mít doma jako ve skleníku. Řešení je kombinací několika aspektů.  Můžete si nechat zabudovat do svých oken protisluneční vrstvu. Pokud máte možnost zvolit si, na kterou stranu se budou okna orientovat, je to velké plus. Pozor na jih, ten způsobuje parnou atmosféru. Nejvíce efektivní jsou však stále staré dobré rolety a markýzy.

Dřevěná střešní okna

Jedná se klasický materiál, který je využívaný v oboru oken. Krásně doplní celý vzhled domu a zároveň vám nezkazí interiér. Ideálně izolují chlad i teplo. Nadšence do životního prostředí potěší, že jsou recyklovatelná. Využívají se velmi často borovicová dřeva. Nevýhodou dřevěných střešních oken je jejich údržba. Ta musí být důkladná a vytrvalá. Dřevo snadno absorbuje vlhkost. Jsou totiž hořlavá. A to v případě rozpálené střechy nechcete. Povrch oken bývá lakován v několika vrstvách.

Plastová střešní okna

Plastová okna jsou populární již několik desítek let. Proč? Je to jednoduché, jsou velmi bezúdržbová. Stejně jako okna ze dřeva, skvěle tepelně izolují. Tento typ oken můžete umístit i na místa, kde je vyšší vzdušná vlhkost. Plast totiž vodu neváže. Mezi nevýhody patří jejich vysoká cena. Náročná je také výměna v případě poškození. To ovšem nenastává příliš často, díky několikakomorovým profilům s výztuhou proražení ani poškrábání nehrozí. Navíc jsou tato okna vyráběna v mnoha barvách a strukturách. Naleznete tak i dokonalé napodobeniny dřeva v různých odstínech.

Plastová okna s dřevěným jádrem

Hledáte kompromis mezi plastovými a dřevěnými okny? Tato jsou nejlepší řešení. Snoubí v sobě pozitiva dřeva i kladné vlastnosti plastu. Dřevěný základ oken zajišťuje dokonalou tepelnou izolaci. Díky plastovému obalu, lépe řečeno polyuretanovému, jsou okna odolná vůči vnějšímu poškození. Jednoduše se udržují v čistotě a nemusí se opakovaně natírat. Tato okna můžete umístit kamkoliv, i do prostor s vyšší relativní vlhkostí. V koupelně i kuchyni budou v bezpečí.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : dřevěná oknaoknaplastová oknastřešní okna

The author Michaela

Leave a Response