close

Vybíráte si ložní prádlo do vaší ložnice? Vybírejte nejen podle prvního dojmu; myslete také na roční období, v němž budete prádlo používat a také na pocit, který ve vás materiál vyvolává. Nezapomínejte ani na správné určení rozměrů.

Postel
Postel

Vybírejte správné rozměry

Ze všeho nejdůležitějším parametrem jsou rozměry lůžkovin, které budete povlékat. Nejzapeklitější je velikost prostěradla. Při nákupu prostěradla hrají roli dvě věci: zda poptáváte bavlněnou plachtu, nebo pružné obepínací prostěradlo na gumu. Tyto dva druhy mají totiž odlišný popis rozměrů. Zatímco pružné prostěradlo na gumu mívá na obalu uvedeny rozměry matrace, pro které je vhodné, plachta bývá označená svými vlastními rozměry, které musíme na matraci v duchu přepočítávat. Musíte počítat s nějakou vůlí navíc, protože plachty se musejí skládat pod matraci a je třeba hodně plátna navíc, aby prostěradlo neklouzalo. Při počítání rozměrů ideální plachty berte v úvahu délku, šířku i tloušťku matrace a k těmto rozměrům přištěte z každé strany 20 cm.

Pružná napínací prostěradla se vyrábí z různých materiálů, z většiny z nich jsou k dostání i povlečení na lůžkoviny. Povlečení na svém obalu popisuje vždy rozměry daného kusu lůžkoviny, ať už přikrývky, či polštáře. Kupujte tedy přesně podle informací, které popisují vaše lůžkoviny. Správné rozměry povlečení najdete na původním obalu, pokud jej již nemáte, přikrývku i polštář jednoduše přeměřte krejčovským metrem.

Nejlepší materiály na trhu

Jaké materiály povlečení a prostěradel na trhu najdete a jak se od sebe liší? Většina přírodních materiálů je vhodná na celoroční použití, zatímco u syntetických materiálů můžete při neopatrném nákupu narazit.

Bavlna

Mezi bavlnu patří 100% bavlněné plátno, satén, krep a flanel. Bavlna je sama o sobě přírodní materiál, proto je možné ji prát na vyšší teploty. Vysoká odolnost se týká hlavně bavlněného plátna. Bavlněné plátno je možné prát na 60 °C, odolnější typy (třeba damašek) je možné prát i na 90 °C. Bavlna také zvládá sušení a žehlení na nejvyšší teploty. Pozor však na bavlnu s potiskem, ta takovou odolnost nemívá a měla by se sušit i žehlit na druhý stupeň.

Na vyšší teploty je možné také prát bavlněný satén a bavlněný flanel, dejte si však pozor na přespé složení výrobku. V obchodech se dá totiž sehnat také vlněný flanel a také laciný polyesterový satén. Tyto materiály by se neměly prát na vysoké teploty a nenabývají ani stejných kvalit jako bavlna samotná.

Proč je důležité praní na vyšší teploty? Zejména zkušenost s rouškami nám ukazuje, jak vynikající může být materiál, který lze prát na vysoké teploty; a to zejména kvůli možnosti dezinfekce a zničení roztočů v prádle.

Z bavlněného plátna a z damašku seženete prostěradla i povlečení; krep, satén a flanel většinou najdete mezi ložním prádlem ve formě povlečení.

Len

Ze lnu se mezi ložním prádlem vyrábějí hlavně povlečení na polštář a přikrývku. Len je kvalitní, pevný materiál, který nebývá oproti bavlně tak levný, ale mívá mnohem větší odolnost. Nevyplatí se však prát ho na vyšší teploty, může se zdrcnout. Dobré je také prát lněné materiály v pytlíčku, ideální je tedy do jednoho povlaku na polštář nacpat před praním veškeré lněné lůžkoviny. Výhodou lnu je nezvyklá nepřímá úměra: zatímco jiná prostěradla častým praním ztrácí své vlastnosti, len je s každým použitím měkčí a pohodlnější.

Syntetické materiály

Mezi lůžkovinami nejčastěji najdete mikrovlákno a mikroplyš. Mikrovlákno se v obchodech nachází ve formě povlaků i prostěradel. Jedná se o celoročně použitelný materiál oblíbený hlavně mezi alergiky. Jelikož umělé vlákno nevytváří oproti bavlně prach, nestává se živnou půdou roztočů. Oproti němu mikroplyš je vhodný zejména v zimě, kdy dokáže zahřát. Není vůbec vhodný v létě, a to kvůli tomu, že nesaje pot, takže spánek v horku a navíc hnízdečku mikroplyše může být nepříjemný. Syntetické materiály se sice dají prát jen na nižší teploty, avšak kvůli tomu, že jejich prostředí roztočům zrovna nechutná, není nutné je vyvařovat. Problém může nastat v případě nemoci a snaze zničit v prádle usídlené viry, avšak tomu může snadno pomoci kvalitní dezinfekce na prádlo.

Zdroj obrázku:
lunopark / Shutterstock.com

Tags : ložní prádlopovlečeníProstěradla

The author Jaroslav

Leave a Response