close

Plovoucí podlahy jsou oblíbené díky své nízké pořizovací ceně, snadné údržbě, všestrannému využítí a jednoduché pokládce. Většina mužů je schopná si plovoucí podlahu položit sama během několika hodin.

Jednotlivé desky se buď spojují lepením, nebo do sebe zapadnou zámkovým systémem „pero-drážka“. Právě suchý zámkový systém je vhodný pro pokládku začátečníky, navíc je později snadná i případná oprava podlahy prostou výměnou poškozených dílů. U lepené podlahy tato možnost odpadá.

Podklad musí být rovný, teplota a vlhkost optimální

Plocha pod plovoucí podlahou musí být úplně rovná s rozdílem ve výšce maximálně 2 mm. To zkontrolujete položením dlouhé latě na zem, Pokud jsou někde hrboly, musí se obrousit, případné prohlubně  vyrovnáme samonivelační stěrkou.

Hlavně v novostavbě je důležité zkontrolovat i zbytkovou vlhkost dotykovým vlhkoměrem. Její hodnota by měla být nejvíc 2 %. Při pokládce pak by měla být vzdušná vlhkost 50 – 60 % a teplota v rozmezí 18 – 22° C. V takových podmínkách zabráníme pozdějšímu nepříjemnému vrzání podlahy v důsledku spár mezi lamelami. Ze stejného důvodu pod lamely položíme parozábranu a pěnovou podložku (např. Mirelon), jestliže chceme podleähu i odhlučnit, použijeme silnější podložku (Izoflor).

Z leva do prava, ode zdi ke zdi

S pokládkou začneme v levém rohu místnosti nejdál ode dveří asi centimetr od stěny, aby měla podlaha možnost „plavat“. Nejdříve si spojíme celou řadu lamel, tu pak připevníme k té předcházející. Jestliže zkracujeme lamely na konci, novou řadu začneme odříznutým kusem tak, aby se konce lamel míjeli s předchozími cca o 30 – 40 cm. Pokládku končíme u dveří.

Podél zdí nad dilatační spáru připevníme obvodové lišty, pokud podlaha navazuje v prostoru na jiný dekor nebo materiál, použijeme i lišty přechodové. Mezeru mezi stěnami a lištami vyplníme akrylovým tmelem a začistíme.

 

Tags : jak položit plovoucí podlahuplovoucí podlaha
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response