close

Většina z nás pěstuje na zahrádce zeleninu, protože nechce kupovat tu plnou pesticidů a dalších chemických látek. Biomatky jsou sice docela úsměvný pojem, ale kdo ochutnal čerstvě utržené rajče za zahrádky, kde se chemie nepoužívá, si už nikdy nepochutná na jeho bledém bráškovi ze supermarketu. Jak se ale účinně zbavit plevele bez chemie?

Metod, jak zbavit zahrádku obtížného plevele bez použití chemických látek, je celkem dost. Řada z nich se zabývá spíš prevencí a znesnadnění plevelným rostlinám vyrůst, další řeší už vzrostlý plevel. Pojďte se s námi seznámit se způsoby, jak odstranit plevel, aniž byste s kontaminovali zahradu.

Preventivně proti plevelu

Semínka plevele nebo už vzešlé rostlinky si můžete na zahradu zavléct tak, že si ho přinesete v substrátu v nádobě s koupenou sazenicí. Proto květináče důkladně zkontrolujte dřív, než rostlinu zasadíte.

Druhý způsob prevence je nenechávat na zahradě neosázená místa. Plochy, které se vám nehodí na pěstování zeleniny, očistěte a osaďte neinvazivními druhy pokryvných rostlin. vyčistit plochu se snažte ještě v době, než plevel stačí vykvést.

Jak se zbavit plevele

Pokud už v zahradě místa s plevelem máte, jeho odstranění bude záviset na množství a urputnosti rostlin. Jednoduchou metodou může být pokrytí zapleveleného místa velkou vrstvou mulče, aby semena nemohla vyklíčit. Jakmile se přesto objeví rostoucí plevel, hned ho vytrhejte. Na místo můžete také dát silnou vrstvu novin nebo kartonu a zasypat mulčem. Místo nechte zakryté a osázejte ho přes mulč a papír.

Další způsob, jak odstranit plevel vychází z toho, že žádná rostlina nesnese vysoké teploty. Urputný plevel tedy radíme zalít vařící vodou, případně použijte páru. Touto metodu se zbavíte i rostlin s rozsáhlým kořenovým systémem, kterých se jinak dá jen těžko zbavit.

JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response