close

Konec léta je období, kdy nás vosy nejvíc trápí. K našim domovům je láká dozrávající ovoce a jídlo, které si nosíme na terasu či pod pergolu k posezení s rodinou nebo přáteli.

Vosy, stejně jako jejich příbuzní sršni, jsou přitom tvorové vcelku užiteční, jejich jedinou vadou je skutečnost, že jsou nebezpeční nám lidem. Jed z vosího žihadla obsahuje látky s neurotoxickými účinky, které nám působí dost silnou bolest. Citlivějším lidem mohou přivodit trvalé následky nebo anafylaktický šok, který může skončit smrtí.

Kde se schovávají vosí hnízda

Vosy se občas ubytují na místech, kde byste je ani nehledali. Zabydlí se klidně ve štěrbinách mezi fasádou a zateplením, pod podlahou, mezi okenními rámy nebo ve štítech střech. Najít je můžete v dutinách stromů i pod zemí v opuštěných zvířecích norách, u domu pak v kůlně, na zápraží i na půdě, klidně i v poštovní schránce, pokud se nepouřívá.

Místo si vybere královna, ta jediná přežije zimu. Ta začne budovat pevné hnízdo, které se brzy začne plnit množícími se vosami.

Likvidujte opatrně

Jestliže se rozhodnete likvidovat vosí hnízdo sami, buďte velmi obezřetní. Souboj s rozzuřenými vosami totiž nemůžete vyhrát. Proto je nejlepší čas na likvidaci na podzim, kdy v něm už vosy nejsou, tedy nehrozí nebezpečí bodnutí.

Jestliže potřebujete vosí hnízdo odstranit v sezóně, udělejte to večer nebo brzy ráno, kdy vosy ještě spí. V té době hrozí vosí bodnutí nejméně. V každém případě ale nepodceňte ochranné pomůcky, hlavně obličej byste si měli chránit.

Jak likvidovat vosí hnízdo

Způsobů je několik, vyberte ovšem takový, který je vhodný podle konkrétního umístění hnízda. Pokud je hnízdo na stromě, můžete ho vykouřit. Postavte ke stromu, přímo pod hnízdo, gril nebo založte ohýnek a nechte nahoru stoupat dým. Ten začne vosy dusit a ty hnízdo opustí. V zemi ho zlikvidujete horkou vodou. Účinné jsou i sirné knoty.

V budovách nemůžete použít ani oheň ani vodu, takže si musíte vypomoci chemií. Je potřeba opatrně aplikovat insekticid v prášku nebo ve spreji na vchod do hnízda.

Tags : likvidace vosího hnízdavosí hnízdo
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response