close

Střechu vybíráme podle několika aspektů, důležité ovšem je, aby ideálně splňovala svoji funkci: ochraňovala dům před povětrnostními vlivy a zajištovala mu dostatečný tepelný komfort. Pak přijde na řadu finanční a také estetická stránka, protože všichni chceme, aby náš dům vypadal dobře i na pohled.

shutterstock_270019028

Je několik různých druhů střech, v zásadě ale rozlišujeme dva základní typy – šikmou a plochou. Která z nich je na rodinný dům lepší?

Plochá střecha

K plochým počítáme všechny střechy, jejichž sklon není větší než 10°. Mezi jejich výhody patří hlavně finanční stránka, není potřeba investovat do krovu, také spotřeba izolačního a stavebního materiálu je díky malé ploše mnohem nižší. Její realizace je snadná a rychlá, je odolnější proti požáru a umožňuje využít celý půdorysný prostor podlaží pod ní.

Bohužel má i několik nevýhod: je náročnější na údržbu, hlavně pokud byla špatně provedená hydroizolace. Tento typ se navíc do některé zástavby nehodí, v historických lokalitách ji mohou zamítnout památkáři.

Ploché střechy v poslední době získávají na oblibě, protože na nich jde vytvořit zelená střecha, žádaná hlavně v městské zástavbě, kde je nouze o pozemek na zahrádku.

Šikmé střechy

Má několik variant, nerozšířenější je sedlová, pro svou poměrně snadnou stavbu. Výhodou těchto střech je mnohem vyšší odolnost proti klimatickým vlivům, plášť není tolik namáhaný, tím je životnost střechy mnohem delší. Konstrukce krovu a mnohem větší plocha pláště je ale nákladná a protihodnotou zůstává jen podkrovní prostor, který se někdy obtížně využívá.

U šikmých střech je možné vybrat různé střešní krytiny: pálenou tašku, asfaltové nebo vláknocementové, lepenkové či plechové. Výběr je do velké míry ovlivněn penězi.

Šikmé střechy jsou vhodné tam, kde uvažujete o slunečních kolektorech, zvlášť když máte střechu skloněnou na jih.

Tags : plochá střčechašikmá střechastřecha
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response