close
Spolupráce

4 věci, které jsou důležité při nastavování chytré domácnosti

Woman,Controlling,Smart,Home,Devices,Using,A,Digital,Tablet,With

Vývoj chytrých technologií započal u telefonů, pokračoval přes televize a teď došel až k našim domácnostem. Jste fanoušci moderních technologií, hračičkové nebo si jen chcete usnadnit každodenní život? Přečtěte si 4 důležité tipy pro nastavení chytré domácnosti.

1.   Internetové připojení

Úplným základem je stabilní a rychlé internetové připojení, kvalitní router a výkonný mobilní telefon. Tento krok vám garantuje správné propojení aplikace se spotřebiči a patřičné fungování připojených spotřebičů. Pro integraci chytrých spotřebičů do aplikace potřebujete nainstalovat centrální jednotku Apple HomeKit, Google Home nebo Amazon Alexa.

2.   Způsob ovládání

Na výběr máte plně automatickou organizaci, která komplexně řídí vaši domácnost. Superinteligentní systém vyžaduje velké stavební úpravy kvůli zasazení řídicího panelu a rozvodů kabelů. Nebo máte druhou možnost, kterou je takzvaná chytrá domácnost, u které si nastavíte všechny funkce sami. Ta se obejde bez náročné rekonstrukce. Postačí vám pouze aplikace v mobilním telefonu.

3.   Spotřebiče

Chytré spotřebiče dnes nejsou žádnou neobvyklou vymožeností a snadno si nastavíte čas jejich spouštění a dalších funkcí. Určíte si, kdy se rozsvítí světla nebo v kolik se zaparkuje robotický vysavač. Připojit lze i kamery, televizi a chytré zásuvky. Napojené přístroje vám do aplikace přepošlou informace o aktuální spotřebě nebo případné poruše. Spotřebiče s funkcí bluetooth se připojí přímo k vašemu telefonu. Ostatní zařízení (termostaty, čidla, alarmy apod.) se díky otevřením protokolu bezdrátové komunikace ZigBee nebo Z-Wave sjednotí, i když nejsou od stejného výrobce, a tím se snadno připojí k centrální jednotce.

4.   Softwarový systém

Na trhu najdete několik výrobců, kteří poskytují vhodný software pro instalaci chytré domácnosti. Vyhledejte si na internetu, co jednotlivé firmy nabízejí, a zeptejte se jich na podrobnosti, které vás zajímají. Na samotné instalaci softwaru není nic složitého, ale každý výrobce vám s tím určitě rád pomůže.

TIP: Po samotném zavedení chytrého systému je příhodné zvážit pojištění nemovitosti. Inteligentní systém vám sice může dát včas vědět o případných defektech na zařízeních a spotřebičích, vždy je ale dobré mít záložní plán, který vám usnadní řešení následných komplikací.

Zdroj náhledového obrázku: Shutterstock

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response