close

Znáte to, zapnete pračku, usadíte se u televize a najednou vypne elektřina. Panikou nic nevyřešíte, takže zachovejte chladnou hlavu, zapněte si svítilnu na telefonu a postupujte podle následujících kroků, kterými vás navedeme na možnou příčinu výpadku elektrického proudu, za kterou ve většině případů stojí banalita.

A zase ty pojistky

Mezi nejčastější příčiny výpadku proudu patří vypadlé pojistky. Pojistky vypadnou tehdy, jakmile dojde k přetížení sítě, což se zpravidla děje po zapnutí hned několika spotřebičů s vyšším odběrem ve stejnou chvíli nebo když praskne žárovka. Nepanikařte, jednoduše najděte skříň elektrického rozvaděče. Jakmile ji otevřete, zkontrolujte všechny pojistky – zobáčky pojistek musí směřovat nahoru. Jakmile nějaké směřují dolů, vraťte je do jejich původní podoby – nahoru. Nelekejte se ani v případě, že se vám pojistka zase vypadne. Tato situace nastává většinou u starších pojistek, prostě chvilku vydržte a zkuste ji znovu nahodit.

Pojistky v paneláku

Také na bytě mohou pojistky nečekaně vypadnout. Skříň elektrického rozvaděče najdete na chodbě. I v tomto případě zjistěte, zda není nějaká pojistka spadlá, pokud ano, jen ji nahoďte zpět.

Výpadek elektřiny skrze poruchu

Pojistky jste zkontrolovali a elektřina stále nefunguje? Nezbyde vám nic jiného, než zavolat na infolinku vašeho dodavatele elektřiny. Tam nahlásíte vaše jméno, adresu a popíšete poruchu. 

Jak je to s plánovanou odstávkou elektřiny?

Někdy se stane, že zapomenete na plánovanou odstávku elektřiny, která musí být patřičně ohlášena, a to 15 dní předem. Tato odstávka je také časově omezena, v letních dnech (duben – říjen) může maximálně trvat 12 hodin, v zimních dnech (listopad – březen) může být elektřina odpojena až na 8 hodin. 

Je vůbec možná neplánovaná odstávka elektrického proudu?

I tento případ může kvůli nějaké závažné chybě, havárii nastat, ale nelekejte se, váš dodavatel tuto chybu musí odstranit nejpozději do 18 hodin.

Zdroj foto: freepik.com

Tags : elektřinapojistkyproudvýpadek proudu
Michaela

The author Michaela

Leave a Response